Julie Hrstková: Síla koruny záleží i na vládě
Česká koruna je vůči euru nejsilnější za posledních patnáct let. Na síle nabírá už od loňského podzimu, za půl roku zpevnila o pět procent. V posledních dvou letech nabrala koruna dokonce osm procent. A to za situace, kdy katastrofálně roste schodek státního rozpočtu, bilance zahraničního obchodu je v hlubokém záporu a inflace se stále drží na dvouciferných hodnotách.
Koruna posílila dokonce víc, než očekávala Česká národní banka. O zázrak ale nejde. Centrální banka začala intervenovat ve prospěch měny loni v únoru, dosud ji podpora silné koruny stála 600 miliard korun.
Čtěte také
Guvernér centrální banky Aleš Michl se už při svém nástupu nechal slyšet, že jeho vzorem je první československý ministr financí Alois Rašín. Tomu se po rozpadu někdejšího Rakouska-Uherska podařilo vytvořit silnou českou korunu. Koruna byla tehdy natolik silná, že zničila československý průmysl, vyvolala masovou nezaměstnanost. Aby ji tehdejší stát udržel silnou, musel utratit skoro celý státní poklad.
Sto let po smrti Rašína rukou atentátníka jede centrální banka v jeho šlépějích. Za současné vysoké inflace, kdy se na Českou národní banku snáší hněv většiny analytiků, že s ní dostatečně nebojuje a nezvyšuje úrokové sazby, centrální bankéři tvrdí, že je síla koruny nahradila.
Konsolidovat děravý rozpočet
Čtěte také
Situace je prý stejná, jako kdyby základní sazba byla vyšší o 75 bazických bodů. Silná koruna zlevňuje dovoz a tedy zpomaluje inflaci, která je velmi ovlivněna cenami energií.
Oproti historii tentokrát ani příliš neprotestují exportéři. Jejich asociace sice vypočítala letošní pokles zisku o 210 miliard korun po loňském výpadku ve výši 247 miliard. Přes silnou korunu i drahé energie ale export loni vzrostl o 13 procent.
České firmy navíc stále častěji přecházejí na euro. Úrokový diferenciál, tedy rozdíl mezi cenou úvěru v českých korunách a daleko levnějším euru je dostatečně vysoký i při posilující měně. A také se stále častěji ozývá z jejich strany, že preferují stabilitu měny a úplně nejraději by zavedli v Česku euro.
Čtěte také
Česká měna podle odhadu expertů dlouhodobě nevydrží u hranice 23 korun za jedno euro. Velké oslabení ale nedovolí centrální banka, která nechce dál zvyšovat úrokové sazby a posilující měnu bere jako pomocníka v boji proti inflaci. Doopravdy však bude záležet na tom, co udělá Evropská centrální banka a do jaké míry se Česku podaří udržet aspoň zdání dobrého státního hospodaření.
Očekávaný růst úroků v eurozóně sníží úrokový diferenciál a s tím i atraktivitu koruny. Rating České republiky, který nedávno zveřejnila agentura Fitch, se sice nezměnil, výhled však kvůli hlubokému schodku rozpočtu zůstává negativní.
Obojí půjde proti snaze udržet silnou korunu. Jejích výhod by proto bylo dobré využít co nejvíc. Vláda, které silná koruna a stabilní úroky pomáhá s rozpočtem v kolonkách pomoc s energiemi i dluhová služba, by měla co nejdřív konsolidovat děravý rozpočet. Protože jinak může veškerá snaha centrální banky o zmírnění inflace vyvanout a jediné co zůstane, bude díra v devizových rezervách.
Autorka je komentátorka Hospodářských novin
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.