Jsou věci, které vím jen já – tak jsem se o ně podělil, říká Kraus o své nové knize
„Byla to vlastně náhoda, ale jednoho dne jsem si uvědomil, že jsou některé věci, které vím jen já. A nejen rodinné. Třeba z doby, kdy jsem působil na neoficiální kulturní scéně v tzv. šedé zóně – a mluvím o Jazzové sekci,“ vysvětluje publicista Tomáš Kraus důvody, které ho vedly k sepsání paměti nazvané Další, prosím.
Popisuje také život v socialistickém Československu druhé poloviny 20. století.
Čtěte také
„Řízením osudu jsem se stal tajemníkem Federace židovských obcí – trochu to připomínalo báji o převozníkovi, který omylem dostane do ruky veslo a pak musí dlouhou dobu převážet.“
„I já jsem si původně myslel, že tam zůstanu tak dva tři roky a bylo z toho let 30. A i tam jsem zažil mnohé věci, které si už nikdo nepamatuje. Proto jsem si řekl, že by asi pro kolektivní paměť bylo správné mít někde zaznamenané,“ doplňuje Kraus, který je dnes ředitelem Institutu Terezínské iniciativy a zástupce Amerického židovského výboru pro ČR.
Proč ten název?
A proč dostala kniha název Další, prosím? „Nechtěl bych, aby to bylo považováno snad za jakési ublížené memento, tak to opravdu není. Je to jen vtip, který snad ani není židovský,“ naznačuje.
Čtěte také
„Je to anekdota, kdy přijde pán psychiatrovi a říká: ,Pane doktore, je to strašné. Někam přijdu a nikdo si mne ani nevšimne. Něco řeknu, nikdo to nekomentuje. Mám někdy pocit, že jsem neviditelný.‘ A doktor na to říká: ,Další, prosím‘.“
Poslechněte si celé Hovory Evy Hůlkové, dozvíte se například to, proč Kraus o sobě říká, že je velký vlastenec a nikdy neuvažoval, že by žil jinde.
Související
-
Tomáš Kraus: Pro tátu byly Lidice největší trauma, i když prošel Osvětimí a přežil pochod smrti
Před 79 lety došlo k jednomu z nejhrůznějších činů druhé světové války na našem území – k vypálení obce Lidice. V sobotu se na místě tragédie uskuteční komorní pietní akce.
-
Tomáš Kraus: Připomínat historii holokaustu je sisyfovská práce. Začínat musíme stále znovu
Před 76 lety osvobodila Rudá armáda nacistický koncentrační a vyhlazovací tábor Osvětim. Hrůzy nacistického režimu připomene Mezinárodní den památky obětí holokaustu.
-
Tomáš Kraus: Osobnost Václava Havla se nedá zkopírovat. Uměl blbou náladu trefně pojmenovat
Před devíti lety zemřel Václav Havel. „Měl dar, lidé mu naslouchali,“ komentuje na Dvojce tajemník Federace židovských obcí Tomáš Kraus. „Taková osobnosti tady chybí.“
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.