Jsou ptáci v tropech barevnější?

14. listopad 2016

Charles Darwin při slavné cestě na Galapágy přišel na to, že každý ostrov měl jiného drozda. Lišili se barvou peří, chováním a tvarem zobáku. Tím se inspirovali dnešní vědci a rozhodli se vyzkoumat, jestli tropické podnebí vede k větší barevnosti ptáků.

Porovnávali barevnost ptačích per pěvců na australském kontinentu a na ostrovech. Prozkoumali ji u 137 různých druhů ptáků ze skupin střízlíkovcovitých a kystráčkovitých, které najdeme jen v Austrálii.

Na studii společně pracoval Nicholas Friedman, vědec z japonské Okinawy, s českým badatelem Vladimírem Remešem z Univerzity Palackého v Olomouci. Zjišťovali příbuznost ptáků podle DNA a barevnost hodnotili podle širších měřítek – podle toho, jak vidí ptáci, tedy i v ultrafialovém spektru.

Získané údaje spojili s daty ze satelitů o místech výskytu ptáků, zejména s daty o tamním podnebí a vegetaci. Zjistili, že tropičtí pěvci nejsou barevnější, než jejich příbuzní ve vnitrozemí. Jen v tropech žije více druhů.

Nenápadní přežijí

Ptáci, kteří žili v suchých, zvláště pouštních oblastech, byli barevnější a světlejší, zatímco ostrovní ptáci, kteří žili v oblastech, kde je hodně vegetace, tmavší.

„Nejsou tropy jako tropy, jsou bohatší a chudší místa. Ve vlhčím prostředí mají ptáci sytou barvu,“ říká zoolog Pavel Stopka.

Logo

Jedním z důvodů rozdílné barevnosti ptáků je přírodní výběr. Spíše nenápadní mnohdy přežijí, a tak předají své geny.

Rychlý výběr

Partnera musí v krátké sezóně ptáci najít rychle. V hustých lesích ptákům rozmnožování usnadňuje pestrost zpěvu. „Pomáhají vyšší tóny a zpěv na vyšší vzdálenost,“ vysvětluje zoolog.

Legendární český etolog Zdeněk Veselovský například před lety vyzkoumal, že ve střední Evropě je kosí zpěv pestřejší, než v okolí Moskvy.

Barevnost ptačích per podle odborníků nesouvisí jen se snahou zalíbit se samičkám. „Je to také projev individuální agrese, prostředek boje,“ vysvětluje Pavel Stopka.

Studie o barevnosti ptáků je příkladem rozvíjejícího se oboru zvaného makroekologie. „Vznikla hlavně proto, že se zlepšily technologie. Používáme satelity a globální data,“ dodává Pavel Stopka.

autor: mam
Spustit audio