Jiří Sovák považoval za největší nebezpečí v umění netalentované teoretiky
Alois Randa (Bohouš), František Diviš Bartoloměj Bouvard (Byli jednou dva písaři), Jiří Kroupa (Marečku, podejte mi pero!) – tyto a mnohé další dnes už klasické postavy, ztvárnil v době svého divadelního a filmového působení herec Jiří Sovák (1920–2000).
Z autobiografických rozhovorů jsme vybrali vzpomínání na protektorátní nasazení ve Waltrovce, poválečný nástup k Hanáckému divadlu a nezbytnou – ovšem méně známou – historku z vojny z let 1946–1947, kterými byl Jiří Sovák proslulý.
Z filmového vzpomínání uslyšíte unikátní nahrávku ze závěrečných dnů natáčení filmu Kdo chce zabít Jessii? Na nahrávce hovoří spolu s Jiřím Sovákem ještě herečka Olga Schoberová a režisér Václav Vorlíček. Vzpomínají na spolupráci s bernardýnem Bohoušem ve stejnojmenné televizní komedii.
Sovákovo divadelní působení je pak zastoupeno dialogem ze hry nastupujícího socialistického realismu Parta brusiče Karhana (nahrávka z roku 1949) v Burianově Déčku.
Sovák, Horníček, Janžurová
Z mnoha zvukově dochovaných vzpomínek Sovákových hereckých kolegů jsme zařadili krátkou historiku v podání Miroslava Horníčka. Netýká se ale vojny, kde spolu oba herci sloužili a příběhy z tohoto období jsou velmi známé.
Z četných rozhlasových vystoupení jsme vybrali úvodní část scénky Svíčková, kde je Sovákovou partnerkou herečka Iva Janžurová a monolog Polévka. Ten byl natočen pro rozhlasové silvestrovské vysílání 1980, ale nakonec nebyl odvysílaný.
Zcela ojedinělé je pak Sovákovo vystoupení ve vánočním vojenském vysílání v roce 1979, kde se o vojně vyslovuje velmi pozitivně. Z osobnějších nahrávek jsme zařadili ukázky z narozeninového zamyšlení z roku 1980, a spíše neobvyklou poznámku o tvorbě z roku 1971.
Reprízu pořadu z cyklu Archiv Plus najdete v audiozáznamu. Připravil Pavel Hlavatý.
Související
-
Příběhy slavných: Jiří Sovák
Od tří let před hospodským publikem? Není divu, že ho kariéra hostinského nelákala! Jak se ale tenhle Světák, Písař a Chalupář dostal až do činohry Národního divadl...
-
Už ve 30 hrál dědky. Diváci ho milují dodnes. Syn mu neodpustil nikdy. Příběhy slavných: Jiří Sovák
Proč si změnil jméno? Proč to museli být zrovna dva „písaři“? A proč tak brzo přestal hrát v divadle? V 5 samostatných audiích uvnitř článku.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.