Jiří Sovák považoval za největší nebezpečí v umění netalentované teoretiky

20. červenec 2021

Alois Randa (Bohouš), František Diviš Bartoloměj Bouvard (Byli jednou dva písaři), Jiří Kroupa (Marečku, podejte mi pero!) – tyto a mnohé další dnes už klasické postavy, ztvárnil v době svého divadelního a filmového působení herec Jiří Sovák (1920–2000).

Jiří Sovák-90. léta

Z autobiografických rozhovorů jsme vybrali vzpomínání na protektorátní nasazení ve Waltrovce, poválečný nástup k Hanáckému divadlu a nezbytnou – ovšem méně známou – historku z vojny z let 1946–1947, kterými byl Jiří Sovák proslulý.  

Z filmového vzpomínání uslyšíte unikátní nahrávku ze závěrečných dnů natáčení filmu Kdo chce zabít Jessii? Na nahrávce hovoří spolu s Jiřím Sovákem ještě herečka Olga Schoberová a režisér Václav Vorlíček. Vzpomínají na spolupráci s bernardýnem Bohoušem ve stejnojmenné televizní komedii.

Sovákovo divadelní působení je pak zastoupeno dialogem ze hry nastupujícího socialistického realismu Parta brusiče Karhana (nahrávka z roku 1949) v Burianově Déčku.

Sovák, Horníček, Janžurová 

Z mnoha zvukově dochovaných vzpomínek Sovákových hereckých kolegů jsme zařadili krátkou historiku v podání Miroslava Horníčka. Netýká se ale vojny, kde spolu oba herci sloužili a příběhy z tohoto období jsou velmi známé.             

Což takhle dát si špenát?

Z četných rozhlasových vystoupení jsme vybrali úvodní část scénky Svíčková, kde je Sovákovou partnerkou herečka Iva Janžurová a monolog Polévka. Ten byl natočen pro rozhlasové silvestrovské vysílání 1980, ale nakonec nebyl odvysílaný.

Zcela ojedinělé je pak Sovákovo vystoupení ve vánočním vojenském vysílání v roce 1979, kde se o vojně vyslovuje velmi pozitivně. Z osobnějších nahrávek jsme zařadili ukázky z narozeninového zamyšlení z roku 1980, a spíše neobvyklou poznámku o tvorbě z roku 1971.  

Reprízu pořadu z cyklu Archiv Plus najdete v audiozáznamu. Připravil Pavel Hlavatý. 

autor: Pavel Hlavatý
Spustit audio

Související