Jiří Leschtina: Visegrádská čtyřka ve víru konspirací

3. březen 2024

Pražský summit zemí Visegrádské čtyřky jen potvrdil propast, zející kvůli postojům k Ukrajině, mezi Polskem a Českem na jedné straně a Maďarskem a Slovenskem na straně druhé. Přitom jen pár dní před jednáním visegrádských premiérů zveřejnil Deník N průzkum Slovenské akademie věd zjišťující rozšíření konspiračních teorií a příběhů v zemích V4. V něm se ukazuje, že v míře odolnosti vůči dezinformacím panují ve Visegrádu poněkud rozostřenější poměry než dva proti dvěma.

Čtěte také

Z analýzy dat, sebraných v posledních dvou měsících loňského roku, vyplývá, že největší imunitu vůči dezinformacím mají Poláci. Naopak nejnáchylnější k nim jsou Slováci, následování Maďary a Čechy.

Pro nás není povzbudivé zjištění, že ve všech třech měřených kategoriích, tedy co se týče covidu, antivědeckých teorií a protizápadních fám, máme blíž k Maďarsku a Slovensku. Přičemž odstup, který si od této trojice Poláci ve všech měřeních udržují, je vskutku znatelný.

Globálnímu oteplování věříme, migračním hoaxům ale bohužel také

Tak například tvrzení, že „USA ve spolupráci s ukrajinskou vládou na území Ukrajiny provozovaly laboratoře na výrobu zakázaných biologických zbraní“ určitě věří nebo spíše věří třiatřicet procent Slováků, pětadvacet procent Maďarů a stejný počet Čechů. Ale jen pouhých třináct procent Poláků.

Čtěte také

Zjištění, že naši severní sousedé jsou znatelně odolnější vůči dezinformační stoce pramenící v Kremlu přitom není překvapující. Vždyť Polsko má ve srovnání s ostatními členy Visegrádu zdaleka nejtragičtější zkušenosti se sovětskou krutovládou, včetně stalinského vyvražďování a deportací civilního obyvatelstva.

U nás jsme na tom překvapivě dobře, co se týče přijímání konspiračního tvrzení, že „globální oteplování je nesmysl“. S tím souhlasí nebo skoro souhlasí pouhých devatenáct procent Čechů. Což bychom mohli symbolicky označit za vítězství spolku Sysifos, potírajícím konspirace a pavědu, nad Institutem Václava Klause umanutě burcujícím do boje se „zeleným šílenstvím“.

Čtěte také

Naopak průzkum potvrdil, jak snadným terčem pro konspirátory jsme v otázce migrace. Téměř třicet procent Čechů například označilo za pravdivý hoax, že „bílé křesťanské obyvatelstvo je záměrně nahrazované migranty z nekřesťanských zemí“.

Ve víře v řízenou islámskou migraci tak Česko stanulo na špici, tedy i před Maďarskem s jeho třímetrovým žiletkovým plotem proti uprchlíkům.

Orbán i Fico hledí do Česka, aby přibrali třetího do party

Výsledky slovenského průzkumu jen potvrzují varovné memento, že konspirační teorie vzkvétají a jedna se stává živnou půdou pro druhou, když se jich zmocní vrcholní politici.

Čtěte také

Dokládat to může i dezinformační požár, který neváhal při vyvolávání protimigrační hysterie v roce 2015 založit tehdejší prezident Miloš Zeman. Což pak jen mohl ve svých kampaních přiživovat Andrej Babiš.

Účelem divokých konspiračních teorií vždy bylo vyvolat atmosféru všeobecného ohrožení. Ale také rozpoltit společnost, hnát do houfu jednotlivce proti jejich údajným nepřátelům, vyvolat nedůvěru k demokracii a jejím institucím.

Jiří Leschtina

O tom, že v atmosféře strachu a hněvu populismus a autoritářství prosperuje, se dnes a denně přesvědčujeme jak v Maďarsku, tak na Slovensku, kde autokraté Orbán a Fico zdárně vzkvétají. A napjatě hledí k českým sněmovním volbám 2025, zda k nim přibude třetí do party.

Autor je publicista

Spustit audio