Jiří Leschtina: Proč Putinova trollí armáda zaútočila na Ondřeje Vetchého

21. leden 2024

Jméno Nemesis přisoudila řecká mytologie bohyni spravedlivé odplaty trestající lidi za zločiny a zpupnost. A je jenom příznačné, že jméno Nemesis nesou sofistikované drony pro napadenou Ukrajinu, na jejichž pořízení vybírá peníze spolek s názvem Skupina D, jehož zakladatelem a předsedou je herec Ondřej Vetchý.

Ale je také příznačné, že právě tahle občanská iniciativa, nad níž záštitu převzali náčelník generálního štábu Karel Řehka a náčelník vojenské kanceláře prezidenta Radek Hasala, se stala terčem nenávistné kampaně, kterou už šetří policie.

Čtěte také

Co ale rozběsnilo tuzemskou proruskou enklávu do té míry, že Ondřeje Vetchého i další členy spolku zahrnula smrští útoků, mezi nimiž nechybí dehonestující fotomontáž? Ale ani vyhrůžky odsouzením k smrti „až se to otočí“ nebo rovnou pověšením „až si tě najdeme“.

K aktivizaci Putinovy páté kolony jistě přispělo to, že Vetchého spolek, ačkoliv vznikl na přelomu roku, už od dárců vybral přes čtyřicet miliónů korun. Což je suma postačující na pořízení téměř poloviny z celkového počtu deseti tisíc dronů, které chce spolek dodat na válečnou frontu, kde se Rusku podařilo v dronech několikanásobně přečíslit Ukrajinu.

Hlavní důvod, proč projekt Nemesis vymrštil proruskou scénu ze židlí, ale spíše bylo zjištění, že se tady v jedné konkrétní pomoci Ukrajině propojilo všechno, co každý pravověrný putinovec bytostně nesnáší.

Čtěte také

V první řadě je tu oblíbený herec a nositel 1. danu v judu, který už svou fyziognomií připomíná bojovníky proti temné straně síly. Což jen umocňuje zhlédnutí videa na webu Skupiny D s Vetchého uhrančivou promluvou, že zlo se musí porazit, že s ním se neobchoduje ani nesmlouvá, jinak zlo poroste. A budeme další na řadě.

Vetchý svůj herecký talent a popularitu důsledně využívá k přesvědčování veřejnosti, že podpora Ukrajiny je normální a morální postoj. A že naopak není normální ani morální být unaven z toho, že o kus dál blízký národ válčí o svobodu a přežití.

Čtěte také

A pak je tu Vetchého propojení s náčelníkem armády Karlem Řehkou, který nejen extremisty, ale už i špičky současné parlamentní opozice evidentně irituje důsledným připomínáním, že i naše země může být vtažena do války s Ruskem. A že mobilizace je možná realita, před níž nemůžeme strkat hlavu do písku.

A jestliže se nad tím vším ještě vznáší postava prezidenta, jehož spolupracovníci podporují Vetchého iniciativu? Pak tohle všechno pudí proruské trolly k hysterickým útokům.

Kým budete, když přijde válka?

Co ale také symbolizuje projekt Nemesis, to je narůstající propojování české armády s občanskou společností. A také spolu s tím, jak se upevňuje její prestiž, otevírají se dveře k otázkám, které dříve byly spíš jen intelektuálními cvičeními.

Jiří Leschtina

Nejen generál Řehka, ale v posledních dnech i politici ve Švédsku staví společnost před otázku, kterou švédský ministr civilní obrany zformuloval takto: kým budete, když přijde válka?

Jedním z těch, kdo na to odpovídá uvěřitelně, je Ondřej Vetchý, když bez velkého patosu mluví o tom, že je připraven položit život při obraně země a svobody svých spoluobčanů. Včetně těch, kteří se dnes osypávají už při pouhém konstatování, že válka jako reálná hrozba vstoupila do našich životů.

Autor je publicista

Spustit audio