Jiří Leschtina: Před čím to vlastně Andrej Babiš utekl?

Premiér Andrej Babiš (ANO) nechce kauzu Čapí hnízdo komentovat
Premiér Andrej Babiš (ANO) nechce kauzu Čapí hnízdo komentovat

„Dopadli jsme mizerně, ale upřímně to pro mě není nic nečekaného,“ reagoval Andrej Babiš na výsledek hnutí ANO v senátních volbách.

A postěžoval si:„Všechny tradiční strany se často spojují a ve druhém kole jdou proti nám.“

Petr Hartman: Babišovo hnutí ANO volby do Senátu nezvládá

Andrej Babiš

Hnutí ANO rozšířilo svůj senátorský klub. To je asi jediná dobrá zpráva pro Andreje Babiše vzešlá z druhého kola voleb do horní parlamentní komory. I když pouze částečně.

Babiš, který ostentativní absencí u těchto voleb svým kandidátům určitě nepomohl, ale není prvním předsedou, jehož uchazeče o Senát zastavily před branou horní komory spojené síly spontánních voličských koalic.

Tak třeba v letech 1998 a 2002 padali jako mouchy senátní kandidáti ČSSD a ODS. A to pod náporem voličů, kteří se ve druhém kole spojili v podpoře tehdejší čtyřkoalice, složené z lidovců, Unie svobody, Občanské demokratické aliance a Demokratické unie.

Například v roce 2002 postoupilo do druhého kola 19 kandidátů čtyřkoalice a 17 z nich se stalo senátory. Sociálních demokratů postoupilo pět a ve druhém kole vyhrál jediný. Z 18 postupujících kandidátů ODS jich usedlo v Senátu pouhých osm.

Až tatínek bude moci dceru vídat častěji

Co způsobilo, že různorodí voliči hlasovali zrovna proti uchazečům občanských a sociálních demokratů? Byly to obavy z ohrožení demokracie. Tím pro ně byla tak zvaná opoziční smlouva mezi vládnoucí Zemanovou ČSSD a Klausovou ODS, která jednobarevnou vládu jistila ve Sněmovně.

Jakub Černý: Volby zastavily chystaný pokus vlády o ovládnutí Senátu pomocí změn volebních pravidel

Senát Parlamentu České republiky

Česká vláda se teď po senátních volbách vzdálila své naději, že změní způsob voleb senátorů tak, aby jí více vyhovoval. K podobným změnám totiž potřebuje i Senát, kde však vládní koalice oslabila a kde tedy ani společně s SPD nedrží většinu.

Tenhle mocenský kartel se pokusil nahlodat ústavní pořádek například novelou volebního zákona, která by v příštích sněmovních volbách těžce znevýhodnila menší strany. Obě partaje si rozparcelovaly zemi, rozdělily si lukrativní posty v Poslanecké sněmovně a ve státem kontrolovaných podnicích. Sehraný tandem Zeman – Klaus tehdy představoval hrubou sílu, která se zcela vymykala opoziční kontrole.

Současná koncentrace moci, kterou ve svých rukou soustředil Andrej Babiš ovšem představuje mocenský potenciál, o němž se Klausovi se Zemanem mohlo jen zdát.

Babišův stamiliónový agrofertí poklad, který nepřetržitě bobtná ve svěřenském fondu, včetně podmaněných médií a k tomu úderné politické hnutí, jež má dokonale pod kontrolou - to dohromady představuje sílu, jakou tady dosud nedisponoval žádný politik.

Jiří Pehe: Tyto senátní volby jako líheň prezidentských kandidátů

Pavel Fischer

Právě skončené senátní volby byly výjimečné i tím, že v nich uspělo několik silných osobností, které možná v uvidíme v příští prezidentské volbě.

A když připočteme Babišovo sblížení s prezidentem Zemanem, vykazujícím autoritářské sklony, jakož i angažmá ve prospěch hned dvou nedemokratických velmocí? Pak není pochyb, že mocenské duo Babiš – Zeman je závažnou hrozbou pro demokratické poměry České republiky, proti níž opoziční smlouva byla čajíček.

Letošní komunální volby v Praze a pak druhé kolo voleb do třetiny Senátu ukázaly, že přece jen si část veřejnosti tohle ohrožení uvědomuje. A nehodlá se s ním smířit.

Výsledek pražských voleb Andreje Babiše překvapil a šokoval. Senátní nakládačku - podle svého vyjádření - očekával. A prchl před ní s vysvětlením, že musí navštívit dceru, kterou už dlouho neviděl.

Možná i způsob, jakým velitel nechal své spolubojovníky na holičkách, místo aby jim stál po boku i v trudném okamžiku prohry, přiblížil okamžik, kdy tatínek Babiš bude moci svou dceru vídat častěji.

Spustit audio

Související