Jiří Leschtina: Ministr Havlíček hýčká naděje Rusů i Číňanů
Jen několik hodin po svém jmenování na Hradě vyjádřil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček zásadní postoj jak k tendru na případný nový blok jaderné elektrárny v Dukovanech, tak i k výběrovým řízením kolem mobilních sítí páté generace.
A jeho stanovisko, a priori vstřícné k Rusům a Číňanům, se povážlivě blíží východnímu kurzu zahraniční politiky, který prosazuje již bez veškerých skrupulí prezident Zeman.
Digitalizace státní správy? Začne se realizovat 800 nových nástrojů, říká Karel Havlíček
Nejvyšší kontrolní úřad by se místo záležitostí odborných měl zaměřit spíše na ty formální. Takový je názor místopředsedy vládní Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karla Havlíčka, který ve Dvaceti minutách Radiožurnálu reaguje na zprávu NKÚ. Ta mimo jiné poukázala na pomalou digitalizaci státní správy.
Podle Havlíčka není možné žádného zájemce, tedy ani čínskou technologickou firmu Huawei, dopředu vyřadit z tendrů na nejrůznější zakázky. „Je to úplně stejné jako s tendrem na nový tuzemský jaderný blok nebo s čímkoliv jiným. Nikdo není dopředu vyřazen, bylo by to strategicky a obchodně chybné,“ uvedl ministr.
To je ale notně zavádějící tvrzení. Vláda má nejen právo, ale přímo povinnost vyřadit z veřejné soutěže na významnou strategickou zakázku dodavatele, u něhož dospěje k názoru, že je bezpečnostním rizikem pro stát.
A pokud ministr Havlíček tvrdí, že firmy jako Huawei nebo ruský Rosatom mají účast v jakékoliv soutěži jistou, pak předem oslabuje pozici České republiky jako suverénního státu. A také staví na hlavu volební slogan premiérova hnutí ANO do eurovoleb, který zní: Česko ochráníme. Tvrdě a nekompromisně.
Veřejné přitakání postojům prezidenta
Mé pracovní tempo je vražedné. Za svůj workoholismus se určitě nestydím, přiznává designovaný ministr průmyslu Havlíček
V čele ministerstva průmyslu a obchodu by už brzy měl stát současný šéf Asociace malých a středních podniků a živnostníků a místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček. V Interview Plus Jana Bumby tvrdil, že do práce na ministerstvu dá veškerou energii a pojede strhujícím tempem.
Proti komu ale potřebuje Česká republika chránit? Beze sporu proti Rusku i Číně, tedy autoritativním režimům, pro které je ekonomické pronikání i nástrojem k posilování politického vlivu v daném regionu.
Rusko ve své vojenské doktríně označuje NATO a tím i Českou republiku za svého nepřítele. Vpustit za této situace do naší jaderné energetiky ruskou státní firmu Rosatom, nad níž má Kreml dokonalou kontrolu, by bylo z hlediska bezpečnosti země šílenstvím.
Podobně sebevražednou se jeví představa, že Česko bez podstatného omezení vpustí do vysokorychlostních technologií čínskou firmu Huawei, jež je zcela podřízena komunistickému státu. A to pomocí zákonů, schválených v éře Si Ťin-pchinga, které všem ekonomickým subjektům v Číně ukládají povinnost spolupracovat s tajnými službami.
Jan Fingerland: Zakleknutí na Huawei
Evropa se dostala před dilema, o které nestála – musí si vybrat mezi Amerikou a Čínou, přinejmenším pokud jde o budování sítě pro šíření internetu 5. generace.
Tady by už šlo o ohrožení nejen jaderné energetiky, ale veškeré strategické a ekonomické páteře státu. To si snad uvědomuje i ministr Havlíček, který přece jen nakonec dodává, že postoj k této čínské firmě je nutné řešit a koordinovat na evropské úrovni.
Což je nakonec i cesta, jak celou věc odklidit z dosahu prezidenta Zemana, který v Pekingu při setkání s šéfem Huawei už zcela nepokrytě zastával čínskou, nikoliv českou pozici.
Nelze zatím odhadnout, jak dalece je Havlíčkovo prohlášení, posilující šance Rusů a Číňanů, úlitbou Miloši Zemanovi. Zneklidňující je ale zjištění, že vstupenkou do vládní funkce se stává veřejné přitakání postojům prezidenta k záležitostem, které jsou zcela mimo hradní kompetence.
Vždyť veřejné soutěže a strategické rozhodování v ekonomice jsou zcela v rukou vlády. A pokud do nich prezident opakovaně vstupuje s postoji, oslabujícími stát, aniž by ho premiér hlasitě odkázal do patřičných mezí?
Pak jsme svědky oslabování role vlády i parlamentu a narůstání autokratických tendenci, ztělesněných v mocenském tandemu Zeman – Babiš, kde premiér je tou zranitelnější polovičkou.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.