Jiří Leschtina: Když Klaus a Zeman vládli zemi rukou nerozdílnou

8. červenec 2023

Už čtvrt století uplynulo od tak zvané opoziční smlouvy, kterou uzavřeli někdejší vůdci levice a pravice Miloš Zeman a Václav Klaus. To už je natolik dlouhá doba, až by se zdálo, že mocenský pakt, jímž svázali politiku, patří už spíš historii.

To však ani po pětadvaceti letech tak úplně neplatí. Dopady vlády skryté koalice ČSSD a ODS byly natolik fatální, že poznamenaly českou politiku a společnost na další dlouhá léta a některé doznívají i v současnosti.

Právě opoziční smlouva odstartovala pokles důvěry v tradiční politické strany, s nímž se potýkáme dodnes. Pro značnou část veřejnosti byla pobuřující grandiózní a přitom průhledná lež, jakou Klaus se Zemanem používali k zamaskování skryté koalice, kterou vydávali (a dodnes vydávají) za obvyklou politickou smlouvu o toleranci menšinové vlády, které běžně vznikají v demokratickém světě.

Čtěte také

Nikde v demokratickém světě se ale nestalo, aby se opozice zavázala k tomu, že během celého volebního období nevyvolá hlasování o důvěře vládě, ani nepodpoří takové návrhy jiných stran. Tím, že se ODS vzdala možnosti držet menšinovou vládu pod krkem hrozbou svržení, vyřadila z provozu jednu ze základních pojistek demokracie.

Vymazání rozdílu mezi vládou a opozicí dovršil tajný dodatek smlouvy o tom, že si obě strany rozdělí posty ve státní správě, statutárních a kontrolních orgánech státních podniků, obchodních společností a vůbec všude tam, kam stát mohl vyslat své zástupce. Právě to vedlo k dalšímu rozmachu systémové korupce a klientelistickému přimknutí ODS a ČSSD k politickým podnikatelům a neprůhlednému byznysu.

Čtěte také

Jeden z nejkritičtějších okamžiků polistopadové demokracie ale nastal, když se síly opoziční smlouvy pokusily změnou volebních pravidel vymazat ze scény menší strany. Úpravami volebního zákona posílily nejsilnější strany a slabší podlomily natolik, že pokud by získaly méně než dvanáct procent hlasů, vůbec by se do parlamentu nedostaly.

Novelu zákona ale smetl Ústavní soud s odůvodněním, že neúměrně posunuje volební systém k většinovému na úkor poměrného, který zaručuje ústava. A poté, co ČSSD a ODS ztratily v Senátu ústavní většinu, jak konstituční soud, tak horní komora parlamentu se staly odolnou hrází proti nájezdům maskované koalice na ústavu.

Světlým okamžikem v opozičně smluvní temnotě také bylo probuzení občanské společnosti. Lidé si uvědomili sílu vzdoru proti snahám autoritářů o umrtvení politiky a ovládnutí státu. Desetitisícové demonstrace na podporu výzvy Děkujeme odejděte i masové protesty proti pokusu maskované koalice ovládnout Českou televizi přispěly k tomu, že nový předseda ČSSD Vladimír Špidla dodržel svůj předvolební slib o ukončení jakéhokoliv spojenectví s ODS.

Jiří Leschtina

Od té doby prošla Česká republika různými politickými krizemi. A jestliže v nich až dosud obstála, pak i díky zkušenostem ze zatím nejvážnějším ohrožením demokracie, kterému zemi vystavil mocenský kartel Miloše Zemana a Václava Klause.

Autor je publicista

Spustit audio