Jindřich Šídlo: Sebevražedné vize hejtmanky Jermanové

Jindřich Šídlo
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jindřich Šídlo

Stále ještě můžeme doufat, že je to jen nějaké nedorozumění. Že si v Aktuálně.cz popletli dvě verze rozhovoru se středočeskou hejtmankou Jaroslavou Jermanovou - Pokornou a ve čtvrtek publikovali tu nesprávnou, možná to měl být parodický text.

Ale nevypadá to. Hejtmanka proti vydanému interview neprotestovala, neozvalo se ani hnutí ANO, mlčí i sociální sítě Andreje Babiše. Takže to bude nejspíš pravda a ta pravda je poměrně dost děsivá.

Babiš může mít v záloze polský model s Brabcem, naznačuje reportér

Andrej Babiš

Postaví se do čela vlády někdo jiný než trestně stíhaný předseda hnutí ANO Andrej Babiš? V pondělí večer o tom tři hodiny jednal celostátní výbor hnutí.

Místopředsedkyně zdaleka nejsilnější české politické strany, kterou volí 30 procent obyvatelstva, navrhuje naprosto zásadní změnu zahraniční politiky, která by neznamenala nic menšího než bezpečnostní katastrofu. Protože myšlenka, abychom se stali „neutrálním mostem mezi Západem a Ruskem“ není snad ani naivní. Je extrémně hloupá a nebezpečná.

A samozřejmě, dalo by se říct: tohle je možná ne úplně promyšlený názor političky, která je rychlými výroky proslulá. Je to „jen“ hejtmanka, Andrej Babiš z ní nehodlá udělat ministryni zahraničí (i když to kdysi zmiňoval) ani obrany.

Jenže to tak není. Hejtmanka Jermanová neplácá, co ji slina na jazyk přinese. Jen chytá vítr a zjišťuje, že to, co bylo kdysi z praktických důvodů tabu, se stává přijatelným, téměř mainstreamovým postojem.

Byl to skutečně vtip?

Můžeme vést dlouhé debaty o místě Česka v EU, o přijetí eura, o tom, zda se máme snažit zařadit se do tvrdého evropského jádra. Je to mimochodem debata, která je neustále korigována a usměrňována především ekonomickou realitou.

Nemůžeme být ve vládě, která trvá na členství v NATO, říká předseda komunistů Filip

Vojtěch Filip

KSČM by se mohla stát první stranou, která podpoří při dalším hlasování o důvěře ve sněmovně Babišovu vládu. Po úterním jednání zástupci obou stran oznámili, že jednání o programu budou pokračovat a vytvoří se kvůli tomu expertní týmy. „Politické strany se zabetonovávají do svých ulit místo toho, aby hledaly řešení povolební situace. Jsme schopni jednat s vítězem voleb a hledat programový kompromis,“ říká předseda KSČM Vojtěch Filip.

Ovšem víc než 20 let tu také platil konsensus demokratických stran: členství v NATO je pro Česko životně důležité - a to bylo ještě v době, kdy se Rusko zmateně potácelo v chaosu 90. let.

Zůstane věčnou zásluhou Miloše Zemana, že jako předseda ČSSD vyslyšel názor jednoho křídla své strany kolem Stanislava Grosse a netrval před 20 lety na referendu o vstupu do Aliance. Vzorně pak spolupracoval s NATO i během útoků na Jugoslávii v roce 1999, ačkoliv to pro mnoho jeho spolustraníků nebylo jednoduché přijmout.

Jenže to už je taky skoro 20 let. Od té doby se mnoho změnilo - zejména za posledních pět let. Mimo jiné i proto, že z ODS a ČSSD, kdysi dvou garantů českého členství v NATO, jsou dnes malé, v lepším případě středně velké strany, jejichž společný zisk v podzimních sněmovních volbách nebyl o mnoho vyšší než ten KSČM a SPD, které naše členství v NATO odmítají. Jasno mají sice naštěstí i v KDU-ČSL, TOP 09 a u Starostů, ovšem ani to nemusí stačit.

Získáním důvěry ztratí Babiš zábrany. Bude hlasovat s komunisty a extremisty, varuje Dienstbier

03818999.jpeg

V půlce června rozhodnou členové ČSSD ve vnitrostranickém referendu o tom, zda podpoří vstup do vlády s hnutím ANO, které v minulé vládě dokázalo sociální demokracii zastínit. „Budu hlasovat proti. Neumím si představit nic, co by mě mohlo přesvědčit,“ říká senátor Jiří Dienstbier (ČSSD).

Stačí si vzpomenout na prezidenta Zemana, který už před několika lety vyhlásil počátek nové éry „nezávislé zahraniční politiky“ charakterizované jeho neochvějnou loajalitou k Rusku, jež považuje NATO za svého hlavního nepřítele - a zjistíte nemilou skutečnost: kdysi pevný konsensus se rozpadl.

A tak odpovědnost leží na Andreji Babišovi a jeho ANO. Teoreticky tam mají vcelku jasno, i když u Babiše je jeho loajalita k Západu pouze otázkou umístění jeho byznysových aktivit.

A není náhoda, že Jermanová pronáší své šílené vize v době, kdy z prvních řad ANO odcházejí jistě lehce kritizovatelní, ale o našem směřování vcelku pevně přesvědčení politici, jako Stropnický, Pelikán nebo nakonec i Karla Šlechtová.

Jaroslava Jermanová

Možná to je až příliš pesimistický pohled. Možná je Andrej Babiš skutečně oddaným přívržencem našich bezpečnostních záruk i závazků. Už brzy to poznáme: podle toho, jak si poradí s nehorázným požadavkem KSČM na omezení našich zahraničních vojenských misí.

Pak si budeme možná znovu moci myslet, že to interview Jermanové byl skutečně jen takový vtip, jehož absolutní nevhodnost už předseda vlády v demisi hejtmance důrazně vysvětlil. A demokraticky jí nařídil, aby ho už nikdy neopakovala.