Jindřich Šídlo: Jsme Piráti a tohle nás nezajímá

29. květen 2018

Piráti už to za své hlasování, jímž kolektivně podpořili na státní vyznamenání hvězdu normalizační poezie Karla Sýse, schytali ze všech stran − a vůbec jim to neuškodí.

Speciálně pak jejich místopředsedovi Poslanecké sněmovny a nejvýše postavenému Pirátovi v zemi Vojtěchu Pikalovi, jenž by měl kromě několika hodin doučování moderní historie dostat také lekci, že na sociální sítě píšeme pouze tehdy, když se plně soustředíme na to, co chceme sdělit.

Politici 90. let jako přínos pro nové strany? Jsou odtržení od běžného života, říká Pirát Ferjenčík

Soud o hidžáb - Jan Ruml

Bývalý ministr vnitra a někdejší senátor Jan Ruml už letos o Senát usilovat nebude. Rumla navrhlo fórum Pirátské strany na Rokycansku, neprošel ale celostátním referendem.  Bývalý člen ODS a Unie svobody si myslí, že Pirátům vadilo to, že je představitel 90. let.

Piráti teď celkem otevřeně nabízejí omluvy na všechny strany a sypou si na hlavu, co jim pod ruku přijde. Asi se jim to dá věřit, protože pokud je zatím skutečně nemůžeme z něčeho obvinit, je to onen tradiční politický cynismus.

To neznamená, že se mu na Malé Straně rychle nenaučí, zatím by si ale publikum a někteří jejich voliči, kteří si teď zoufale kladou otázku, komu to zas dali svůj hlas, měli zvyknout na jinou vlastnost Pirátů. Vlastnost, s níž se oni někteří voliči ve věku nad 40 let budou patrně trochu obtížně vyrovnávat.

Piráty některé věci už prostě nezajímají. Je to čistě generační strana, gró jejich klubu tvoří mladí muži vě věku kolem třicítky. Na 90. léta pohlížejí s přirozeným despektem a pokud se jim  jako kupříkladu autorovi této poznámky  připlete do myšlenek na ty roky jistý sentiment, má co dělat tak s jejich dětstvím.

Děti našich voličů

Jak odpolitizovat státní firmy? Podle Pirátů pomůže kontrola Sněmovnou, podle ANO je to nesmysl

Poslanecká sněmovna Parlamentu České republiky

Je třeba přijmout nominační zákon, který odstraní tzv. politické trafiky? Rozděluje vláda v demisi místa v dozorčích a správních radách státních podniků „za zásluhy“? Svůj zákon připravili Piráti, ale i hnutí ANO.

Piráty  na rozdíl od kompletního zbytku politické scény i podstatné části české žurnalistiky  neformovala 90. léta. Nevzpomínají na ně jako na období vrcholné svobody a svých největších politických úspěchů, ani jako na čas, kdy prohrávali jedno hlasování za druhým a chystali se léta na převzetí moci  nebo o ni snad už navždy definitivně přišli.

Nevzpomínají na ně vůbec, protože nemají důvod. A některé věci jsou jim docela upřímně jedno, kupříkladu ony debaty o minulosti, kterou jsme více či méně zažili my ostatní. Oni už většinou ne. Jejich svět je úplně jinde.

Ne že by jim občas jistá pokora směrem k minulosti neprospěla, protože má co dělat se všeobecným rozhledem - ovšem, toto je samozřejmě opět poznámka stárnoucího odchovance 90. let.

Chceme lidem otevřít Sněmovnu, mohli by připomínkovat zákony, říká předseda Pirátů

Ivan Bartoš

Piráti chtějí zapojit veřejnost do přípravy zákonů, a to prostřednictvím projektu Občanská sněmovna, který má zprůhlednit legislativní proces. „Většina lidí vůbec neví, jak se schvalují zákony. Účelem je ukázat, jakým způsobem legislativa prochází Poslaneckou sněmovnou a kdo se k ní vyjadřuje. A také chceme, aby to lidé mohli komentovat a připomínkovat. Jsou věci, kde by nás zajímala zpětná vazba od většího množství lidí,“ říká předseda Pirátské strany Ivan Bartoš.

Piráti se zatím ke všem svým problémům stavějí celkem otevřeně čelem a nemají problém se omluvit, pokud se jim povede přešlap. Jako že se jich v poslední době povedlo víc.

K jejich image ale taky zčásti patří nepřehlédnutelná lehká mladistvá arogance, která někdy vcelku funguje. Málokdo dokáže Andreje Babiše v Poslanecké sněmovně tak vytočit, jako šéf poslanckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který je dokonalou ukázkou mimořádně vysoké inteligence i sebevědomí.

Průzkumy zatím neukazují, že by to Pirátům nějak zvlášť škodilo. Trochu v tom připomínají někdejší ODS, která při všech mnoha myslitelných rozdílech uplatňovala podobný přístup: Když se vám to nelíbí, tak nás prostě nevolte. My své voliče známe a víme, co od nás chtějí a co je zajímá.

Mimochodem, je docela zábavné, že se právě v ODS dnes Pirátům občas říká děti našich voličů.

Spustit audio