Jak odpolitizovat státní firmy? Podle Pirátů pomůže kontrola Sněmovnou, podle ANO je to nesmysl

23. květen 2018

Je třeba přijmout nominační zákon, který odstraní tzv. politické trafiky? Rozděluje vláda v demisi místa v dozorčích a správních radách státních podniků „za zásluhy“? Svůj zákon připravili Piráti, ale i hnutí ANO.

Piráti chtějí novým nominačním zákonem zprůhlednit celý proces výběru včetně výběrových řízení. Hospodaření a cíle vybraných státních a polostátních firem by měla hlídat Poslanecká sněmovna. Kandidáty dnes schvaluje Výbor pro personální nominace. Piráti požadují, aby v tomto výboru zasedli nezávislí odborníci a rozhodnutí výboru bylo pro šéfy resortu taky závazné.

Rozděluje vláda v demisi místa v dozorčích a správních radách státních podniků „za zásluhy“?

Myslím, že to tak být může. Hlavně v optice posledních dnů, kdy takové personální požadavky předložila KSČM jako jednu z podmínek podpory nové koaliční vlády.“
Ivan Bartoš, poslanec a předseda Pirátů

Nejsem toho názoru, protože současná vláda normálně pracuje. Už minulý kabinet přece přijal usnesení ve věci nominačního postupu, aby dál nedocházelo k rozdělování postů na základě politických dohod.
Adam Kalous, poslanec ANO

Podniky pod kontrolou?

Za nejdůležitější změnu považuje předseda Pirátů Ivan Bartoš kontrolu státních podniků samotnou Sněmovnou. „Stát by měl strategii a vlastnickou politiku kontrolovat prostřednictvím poslanců. Stejně jako je to u VZP, které Sněmovna schvaluje pojistný plán.“

Vláda podle Bartoše přece musí lidem říct, jestli chce v následujících 10 letech v lesích sázet nebo kácet. „Taky ale musíme mít možnost kontroly. Kdokoli by měl mít možnost zjistit, jestli šéf konkrétního podniku tento plán plní, nebo ne. Nemusel by se jako dnes ptát ministra, jestli byl, nebo nebyl s osobou šéfa taky spokojen. Jen tak se to zprůhlední.“ 

ANO: Každý podnik je jiný

Podle Adama Kalouse je to norma nadbytečná, taky proto s ní nesouhlasil ani kabinet v demisi Andreje Babiše. „Postup nominace je upraven v zákoně už od roku 2014, a nejen v něm. Navíc, když poslouchám zástupce těchto státních a polostátních podniků, jsou tam nejrůznější způsoby a modely řízení. Nejde k nim přistupovat jednotnou formou navrhovaného zákona z dílny Pirátů,“ říká poslanec ANO.

Pocit výjimečnosti tady mají vždy všichni. A současný výbor přece vybírá člověka podle manažerských schopností a odbornosti. Zodpovědnost je stále na vládě a jejích ministrech.
Ivan Bartoš

Pobočky Sněmovny?

Podle poslance Kalouse „Piráti chtějí odpolitizovat řízení státních firem, ale taky žádají, aby jim vlastnickou politiku schvalovala Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR. To si absolutně nedokážu představit. Dnes, kdy máme devět klubů a kdy se většina rozhodnutí dělá spíš politicky,“ říká Kalous. „Nechci, aby se ze státních firem staly pobočky Sněmovny. To je až absurdní.“

Vedení stáních firem by se dostalo do kleští. Mohl by to být zásah do moci výkonné a ještě k tomu to vůbec neodpovídá současnému vztahu Sněmovna−firma.
Adam Kalous

autoři: Veronika Sedláčková , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.