Jefim Fištejn: Trump zákeřně profituje z obvinění

9. září 2023

Poté, co se ukázalo, že 45. prezident Spojených států systematicky podkopával demokracii v zemi a nyní čelí dalšímu trestnímu stíhání ve čtyřech věcech kriminální povahy, za což mu zatím hrozí souhrnně zhruba 650 let nepodmíněného žaláře, americká justice a s ní i Demokratická strana jako celek musí řešit netriviální problém.

Jak pokračovat v exemplárním soudním líčení tváří v tvář kurióznímu jevu, že nová obvinění nejenže nepůsobí na občanstvo odstrašujícím dojmem, ale naopak Trumpovu podporu nebezpečně posilují?

Čtěte také

A to nejen mezi registrovanými republikány. Hlásná trouba Demokratické strany deník The New York Times otiskl 13. srpna článek podepsaný hned čtyřmi redakčními komentátory s názvem Jak Trump profituje z vlastního obvinění.

Po zevrubné analýze všech aspektů Trumpových trestných věcí autoři docházejí k závěru, že kauzalita je tu jednoznačná: čím více americký soudní systém usiluje o demonstrativní potrestání bývalého prezidenta, tím více roste jeho popularita.

Nejprodávanější tričko všech dob

I fotografie nasupeného a bojechtivého Trumpa pořízená při nástupu do federální věznice se stane, jak tvrdí marketingoví odborníci, nejprodávanějším tričkem všech dob. Už teď se stala nejprodávanější pohlednicí na všech stáncích.

Jefim Fištejn

Jak potom mají postupovat obhájci principu, že „žádný republikánský politik nestojí nad zákonem“, když z jejich horlivosti těží jen on sám? Autoři četných článků na toto téma se obávají dovést myšlenku do logického konce. Co když samotný Donald Trump tajně řídí vyšetřovací a soudní orgány tak, aby svým přehnaným a nepříliš chytrým výkladem spravedlnosti jen hnaly vodu na jeho mlýn? To by aspoň jakž takž dávalo smysl.

Autor je publicista

Spustit audio

Související