Jefim Fištejn: Pravda je lež

13. duben 2024

Nejen američtí voliči jsou rozděleni ve svých preferencích vejpůl, ale také jejich představy o tom, co je pravdivé a co vylhané, se liší radikálně. Platí to i pro jejich expertní společenství.

Charles Lipson z webové stránky RealClearPolitics je kupříkladu přesvědčen, že hlavním zabijákem veškerých šancí Demokratické strany na vítězství je její netečnost vůči porušování zákonnosti a dodržování pořádku v zemi. 

Čtěte také

Američané mají dost zločinnosti způsobené nechráněnými hranicemi: takřka denní pouliční střelby, banditismu v podzemce, gangů na každém rohu nabízejících drogy, vykrádání aut a obchodů.

Nepřipadá jim normální, že bezdomovci mohou klidně obsadit váš dům a v právu jsou oni, ne vy. Nejsou srozuměni s tvrzením, že sice nikdo nestojí nad zákonem, ovšem to neplatí pro každého, ale jen pro politické odpůrce.

Čtěte také

Podle Charlese Lipsona, pokrokářsky (dříve se tomu říkalo třídně) pojatá zákonnost má neblahé projevy. Prvním je úplný rozvrat sociálního řádu. Obyvatelé více nevěří ani policii, ani soudnictví. Stranická legitimace v boční kapse soudce ho nejenže nediskvalifikuje, nýbrž naopak, podle vyjádření viceprezidentky Kamaly Harrisové, je zárukou správného výkonu spravedlnosti.

Jako příklad úpadku zákona a pořádku uvádí autor nepokoje v roce 2020, po smrti George Floyda. Tehdy se kradlo a vypalovalo ve velkém, leč vůbec nikdo za způsobené škody nebyl odsouzen, natož potrestán. Na letním kongresu Demokratické strany loni řečníci mluvili hlavně o psychické újmě, kterou utrpěl rabující dav.

Čtěte také

Druhý důsledek bídného stavu zákonnosti je viditelná nechuť vlády zajistit pořádek na jižní hranici země. Neregulovaný příliv narušitelů hranic vyčerpává státní a městské rozpočty nucené zanedbávat všechny jiné potřeby, aby se daly ufinancovat výdaje na jejich ubytování, vzdělání, stravování, zdravotní péči, pojištění atd.

Zřejmá je i korelace mezi gigantickým množstvím nových přistěhovalců, především ze Střední a Jižní Ameriky (Charles Lipson odhaduje jejich počet na 7 až 10 milionů za dobu prezidentování Bidena) a totální narkomanií, která nabyla rozměrů pandemie a rok co rok unáší do hrobu na 100 tisíc Američanů. 

Pokrokový způsob potlačování kriminality 

Bidenova administrativa se pokouší vyřešit problém použitím novátorského názvosloví. Ve svém proslovu o stavu Unie venezuelského vraha místní studentky Laken Riley Biden neopatrně nazval „nelegálním migrantem“. Vzápětí se mu hluboce omluvil za nechutnou urážku. Napříště prý bude používat citově nezabarveného termínu „Američan bez dokumentů“. 

Jefim Fištejn

Prezident vyvrátil falešnou představu, šířenou neuvědomělými republikány, že nekontrolovaný proud migrantů je důvodem strmě rostoucí kriminality. Věc se má právě naopak! Zločinnost mezi nelegálními migranty, o nichž stejně není vedena žádná spolehlivá statistika, je o poznání menší než mezi rodilými Američany, dodal Joe Biden v rozhovoru na vysvětlenou. 

Volič z toho může snadno usoudit, že praktické zrušení pohraniční kontroly je v podstatě pokrokovým způsobem potlačování kriminality. Charles Lipson z portálu RealClearPolitics se domnívá, že ve volbách prostý americký občan tuto logiku neocení.

Autor je publicista.

Spustit audio