Jefim Fištejn: Jak Biden zabránil Trumpovi zradit Ukrajinu
Množí se zvěsti, že vláda prezidenta Bidena v poslední době vyvíjí soustředěný tlak na Volodymyra Zelenského a jeho okolí ve snaze přimět ho k jednání s Putinovým režimem. Takovými kontakty je pověřen Jake Sullivan odpovědný v americké administrativě za otázky národní bezpečnosti a zároveň známý lobbista ruských zájmů, který oponuje ve vládě protiputinské skupině ministra zahraničí Blinkena a ministra obrany Austina.
Poslední pendlování Sullivana mezi Kyjevem a Moskvou již vedlo k tomu, že prezident Zelenskyj upustil od svého dosud neochvějného požadavku jednat až s Putinovým nástupcem.
Čtěte také
V Ukrajině platí dokonce zákon přímo zakazující jednání s Putinem. Mnozí vysoce zasvěcení aktéři na ukrajinské straně (Oleksij Arestovyč, Michajlo Podoljak, aj.) jsou přesvědčeni, že smysl zákeřně obojetného postoje spočívá v tom, poskytovat Ukrajině množství zbraní dostatečné pro sebeobranu, ale nedostatečné pro rozhodné vítězství.
Právě proto dosud nebyl de facto spuštěn program Landleasu a zbrojní systémy dodávané Ukrajině mají technické parametry upraveny tak, aby nemohly zasáhnout cíle na území Ruské federace anebo zásadně změnit poměr sil na bojišti.
Politický omyl posledních desetiletí
Jen v tomto kontextu lze pochopit propagandistický mýtus o tom, že zatímco my, vláda Demokratické strany, jen drobně zmírňujeme nerealistické a přemrštěné ukrajinské požadavky, republikáni, kdyby přišli k moci, by určitě zradili Ukrajinu na celé čáře a nechali Putina zvítězit.
Čtěte také
Ti u nás, kteří z neznalosti nebo zaslepenosti pomáhají prosazovat tento vylhaný mýtus, znemožňují ve výsledku rozhodné ukrajinské vítězství, a tudíž i zabraňují pádu Putinova režimu.
Paradoxně v otázce pomoci Ukrajině rozložení sil v obou rozhodujících stranách je zhruba podobné: odhadem 70 ku 30. Levicová část Demokratické strany by zastavila pomoc Ukrajině z ideových důvodů, neboť cítí příbuznost s autoritářským režimem, který má kořeny v komunistické minulosti. Republikáni vystupují hlavně proti nekontrolovatelným peněžním převodům a tvrdí, že by pomoc nezrušili, jen by ji podrobili mnohem přísnějšímu auditu. Těsný výsledek listopadových voleb zajistil, že ve vztahu k Ukrajině se americká politika nikterak podstatně nezmění.
Hypotetické předpoklady typu coby kdyby se špatně prokazují, dá se přitom vycházet jen z historických příkladů: vůči imperiálnímu Rusku byl Nixon mnohem tvrdší než Kennedy, Reagan byl tvrdší než Carter a Biden, mám-li věřit slovům samotného Putina, byl zkraje vůči Rusku mnohem vstřícnější než Trump.
Současná situace mnohé věci zamlžuje, ale faktem zůstává, že žádný z republikánských politiků nikdy neskočil na takovou hloupost, jako byl program Obamy a Clintonové o „resetu“ neboli přestavbě vztahů mezi oběma velmocemi. Byl to nejbláhovější politický omyl posledních desetiletí. Není divu, že skončil válkou.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.