„Je to odvážné. Pojďme si o tom povídat.“ Reakce na antibyrokratický zákon jsou opatrné, připouští autor

2. červenec 2024

Hospodářská komora chce začít přesvědčovat politiky, aby přijali její nový návrh antibyrokratického zákona. Podle hlavního autora, prezidenta komory Zdeňka Zajíčka, by měl zákon například umožnit sdružením podnikatelů navrhnout vládě, aby odstranila z legislativy konkrétní regulaci zvyšující byrokracii. Vláda by pak měla tři měsíce na analýzu a odpověď, zda je takový požadavek oprávněný.

Důvodem, proč komora s takovým návrhem přišla, jsou podle Zajíčka výsledky studie potvrzující rostoucí zátěž podnikatelů, ale i samotného státu. Spolu s Centrem pro ekonomické a tržní analýzy komora spočítala, že kvůli různým předpisům, kterých jsou statisíce a málokdo se v nich už vyzná, musejí podniky celkem vynakládat 72 miliard korun ročně.

Čtěte také

„Až 25 procent věcí bychom mohli škrtnout. A tam jsme to spočítali, že by to mohlo dělat až 18 miliard korun ročně. Kdyby se těchto 18 ušetřených miliard vrátilo zpátky do firem a ty by to investovaly do automatizace, robotizace, anebo by třeba přidaly lidem na platech, tak by to mohlo v hospodářském růstu znamenat až 25 miliard korun ročně,“” uvedl v rozhovoru pro pořad Peníze a vliv Českého rozhlasu Plus Zdeněk Zajíček.

Zároveň by stát mohl úředníkům škrtnout část jejich agendy a nepotřeboval by stále víc lidí.

Sám Zajíček připouští, že prosadit takový zákon bude minimálně běh na dlouhou trať. Reakce od vlády jsou prý zatím opatrné.

„Tak jak to občas bývá u mých návrhů: ‚Je to nové. Je to odvážné. No, pojďme si o tom povídat‘. Tak to jsou asi ty první reakce, které mám od premiéra a některých ministrů,“ uvedl prezident komory.

Vláda nicméně dělá průběžně některá antibyrokratická opatření už teď i bez speciálního zákona. Naposledy v květnu schválila už třetí antibyrokratický balíček, který ruší či zjednodušuje asi 29 různých povinností.

S rušením Green Dealu opatrně

Naopak s opatrností se komora zastupující velké i malé podnikatele dívá na sliby některých politiků v nedávných volbách do Evropského parlamentu. V nich zabodovaly strany, které chtějí výrazně změnit opatření týkající se ochrany klimatu, zjednodušeně Green Deal. Například zrušit zákaz prodeje nových aut se spalovacími motory od roku 2035.

Čtěte také

Podle Zajíčka nemá smysl řešit jednotlivosti, ale je potřeba se zabývat celkovou ochranou konkurenceschopnosti průmyslu v Evropě.

„Nechci mluvit o tom, jestli je rok 2035, nebo 2036 nebo spíš 2040 dobře. Pokud chceme zůstat konkurenceschopní, tak jestli ještě někdo na jiném kontinentě bude dál vyrábět spalovací motory a bude to používat, aby získal konkurenční výhodu ve světě, tak se pojďme bavit o tom, jestli chceme znevýhodnit Evropu a poslat ji do nevýhodné pozice v konkurenčním souboji,“ upozornil Zajíček.

Pokud jde o plány podnikatelů v Česku, které by chtěli prosadit ještě od konce mandátu této vlády příští rok, je to například další zjednodušení povolování staveb včetně elektráren, aby nebyly ohroženy do budoucna dodávky energií.

Ve Sněmovně chce pak komora ještě lobbovat za některé úpravy zákoníku práce, například kolem zjednodušení výpovědí.

Co dalšího chtějí podnikatelé prosadit? Který ministr udělal podle komory pro zlepšení byznysu nejvíc? Poslechněte si celý rozhovor v podcastu Peníze a vliv.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.