Jaroslav Kmenta: Jako investigativní novinář jsem se začal cítit až po patnácti letech práce

20. květen 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jaroslav Kmenta

„Nefunguje to tak, že máte mít jako investigativec nadpřirozené schopnosti. Funguje to jednoduše. Máte vlastní názor, hlavu, tužku a papír a ptáte se. O ničem jiném to není,“ říká o své profesi průkopník investigativní žurnalistiky v Česku, člen redakce časopisu Reportér Jaroslav Kmenta.

„Jako investigativní novinář jsem se začal cítit až po patnácti letech práce. Byl jsem na stáži investigativní žurnalistiky ve Spojených státech v roce 2000, to mně velmi pomohlo. Otevřelo mně to oči a ukázalo, jak se dá jít jednoduše, jak nahlížet na takovou práci,“ pokračuje a dodává: „Je ovšem potřeba mít zkušenosti.“


Český investigativní novinář a spisovatel Jaroslav Kmenta se narodil 16. února 1969 v Nymburce. Po studiu nymburského gymnázia absolvoval Pedagogickou fakultu Univerzity Karlovy. Během sametové revoluce spoluzakládal nymburskou organizaci Občanského fóra a od roku 1990 byl zastupitelem města. V roce 1991 nastoupil na pozici redaktora ve zpravodajské agentuře ČTK. Mezi lety 1993 a 2000 a poté i 2003 a 2013 působil v deníku Mladá fronta Dnes. V mezidobí byl zaměstnán v redakcích Zemských noviny, Super, Impulsu a magazínu Instinkt. Zabývá se vnitropolitickými kauzami, propojeností politických, podnikatelských a mafiánských kruhů a odhalováním korupce. Výpověď z deníku MF Dnes v roce 2013 podal podle vlastních slov proto, že ho společně s Lidovými novinami koupil podnikatel a politik Andrej Babiš, kterého současně označil za kmotra. Nyní je Kmenta členem redakce časopisu Reportér. Je ženatý a má dvě děti.

Pekař se taky může spálit

Jako investigativní novinář se Jaroslav Kmenta často ve svém okolí setkává s otázkou, zda tak náročné povolání vůbec může bez obav dělat. „Když čtou lidé ty knihy o mafiánech a ptají se mě, jestli se nebojím o život, vždycky odpovídám tak, že se ptám, co má dotyčný za práci. Odpoví mně nějakou profesi a já mu říkám: Vidíte, tam máte taky riziko. Každé povolání totiž nese riziko. Jste například pekař, pečete housky a taky se můžete spálit a přijít k úrazu,“ vysvětluje host Barbory Tachecí.


Nechci šmahem házet všechny členy současné redakce MF Dnes do jednoho pytle. Za tu situaci nemohou oni, ale Babiš.Jaroslav Kmenta

Babišovy kobry

„Jsem šťastný, že jsem z Mladé fronty Dnes v roce 2013 odešel. Ukázalo se, před čím jsme varovali. Když ovládne takové médium oligarcha, který měl v té době nakročeno do vysoké politiky, nedělá to nikdy dobrotu. Dělal to proto, že si chtěl umravnit nejvlivnější médium v zemi a používat ho pro své účely. Pamatuji si, že tehdy mezi novináři probleskávala věta: Andrej Babiš chce, aby Mladá fronta DNES byla taková jeho mediální kobra. Stejně jako si na ministerstvu financí zřídil zase podobnou daňovou kobru,“ staví se k aktuálnímu dění na české politické scéně s vlastní zkušeností z deníku Kmenta.

Z redakce deníku jako jeden z mála odešel Jaroslav Kmenta předvídavě včas. Vyhnul se tak nutnosti reakce na to, zda je ve své práci vlastníkem novin ovlivňován, a nedůvěře, které je vystavena současná redakce. „Novinářů, kteří zůstali, je mi líto, že se dostali do takové situace a že dosud neudělali ten životní krok, který už udělala mezitím řada předtím,“ reaguje na otázku moderátorky Kmenta a analyzuje situaci v bývalé redakci:

„Rozdělil bych nás na čtyři skupiny, kteří jsme byli vystaveni příchodu Andreje Babiše. Někdo se sebral a odešel a neřešil, co s ním bude. Byl mu přednější princip a mravní hodnoty. Někdo naopak přišel a chtěl pracovat pro Babiše a myslel si – nevím, z jakých důvodů, že bude Babiš podporovat svobodnou žurnalistiku. Potom je to kategorie lidí, kteří zůstali, protože Babišovi věřili. Těch bylo málo. Nebo z finančních důvodů tam zůstali. A pak je tu skupina srdcařů, kteří jsou tam desítky let, byli u založení iDNESu a do jisté míry je chápu. Je to takové jejich dítě, které když porodili na svět, chtěli se o ně starat a možná s tím chtějí i umřít. Nechci šmahem házet všechny do jednoho pytle. Za tu situaci nemohou oni, ale Babiš.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Jaroslavem Kmentou >>
autor: bta
Spustit audio