Jan Pavel II. bojoval za stavbu kostela na předměstí městečka Nowa Huta už v 60. letech. A byli tam zranění i mrtví
Připomínáme trochu zapomenutou událost z roku 1960 z krakovského sídliště Nowa Huta. Nowa Huta vznikala v komunistickém Polsku od roku 1949, zpočátku jako samostatné město. Postaveno bylo pro dělníky budované ocelárny, která zpočátku nesla Leninovo jméno.
Nowa Huta měla být i protiváhou blízkého „buržoazního“ Krakova, které bylo spíš univerzitním, intelektuálním i náboženským centrem. Ekonomicky se výstavba ocelárny a nového města později sloučeného s Krakovem nezdála zrovna odůvodněná: uhlí i ruda se musely dovážet ze sousedního Slezska.
Ve čtvrti Nowa Huta také tehdejší krakovský biskup Karol Wojtyla, pozdější papež Jan Pavel II., vedl odpor proti komunistickým úřadům, které nechtěly povolit stavbu kostela pro 300 tisíc obyvatel předměstí – nakonec ale ustoupily. Lidé za kostel bojovali, byli zranění i mrtví. Právě tyto události připomínají Petruška Šustrová a Josef Mlejnek.
V první části se ale vydáte do roku 1989. Petruška Šustrová a Petr Koura připomínají všechny události roku v tehdejším Československu: od lednového Palachova týdne až po volbu Václava Havla prezidentem.
Na webu najdete jen do 4. června 2023.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor


Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.