Wenzel Jaksch: Cesta Evropy do Postupimi. Pohled na dvě porážky světové demokracie

1. květen 2025

„Němci po této velké válce nepochybně nebudou jako národ zničeni. Budou žít dál, což je něco, co pro nás Čechy po roce 1938 rozhodně nebylo jisté,“ řekl v letech druhé světové války v londýnském exilu Edvard Beneš při jednom z rozhovorů Wenzelu Jakschovi, významnému představiteli německých sociálních demokratů v českých zemích.

Také Jaksch byl za války v londýnském exilu. Zkušenosti s československou politikou v letech první republiky, druhé světové války i po ní zúročil v knize Cesta Evropy do Postupimi, která přináší zajímavý pohled na dvě porážky světové demokracie, symbolizované místy konferencí v Mnichově a Postupimi.

Knihu v roce 2002 přečetl, zajímavé ukázky z ní vybral a okomentuje historik Toman Brod.

Dokument na webu najdete do 1. června 2025.

autor: Toman Brod
Spustit audio

    Mohlo by vás zajímat

    Nejposlouchanější

    Více z pořadu

    E-shop Českého rozhlasu

    Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

    Jan Rosák, moderátor

    slovo_nad_zlato.jpg

    Slovo nad zlato

    Koupit

    Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.