Jan Masaryk se chtěl po únoru 1948 usadit v Londýně. Místo toho ho stihla tragická smrt, kterou se dodnes nepodařilo objasnit

9. březen 2023

Největší audioportál na českém internetu

Jan Masaryk | Foto: Archivní a programové fondy Českého rozhlasu, Archivní a programové fondy Českého rozhlasu
Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Jaké byly hlavní politické události roku 1982? Ve Spolkové republice Německo se stal kancléřem Helmut Kohl, začala válka o Falklandské ostrovy a Španělsko vstoupilo do NATO. V Československu se uskutečnilo rozáhlé vojenské cvičení Varšavské smlouvy, do Československa se vrátila část zlatého pokladu, byl zprovozněn první úsek dálnice z Prahy do Plzně a Andrej Babiš se stal spolupracovníkem Státní bezpečnosti.

Ve druhé části pořadu se Petruška Šustrová a Josef Mlejnek zamyslí nad smrtí Jana Masaryka. Jan Masaryk (1886 až 1948) byl synem prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka, diplomatem a politikem.

Během války v roce 1940 se stal ministrem zahraničí londýnské exilové vlády, po válce zůstal jako bezpartijní ve stejné funkci ve vládách Zdeňka Fierlingera i Klementa Gottwalda.

V únoru 1948 se nepřidal k demisi nekomunistických ministrů. Po komunistickém puči a zhroucení demokracie v Československu se chtěl usadit v Londýně a začít nový život. Namísto toho jej v noci z 9. na 10. března 1948 stihla tragická smrt, kterou se dodnes nepodařilo definitivně objasnit.

Dokument můžete poslouchat do 9. dubna.

autoři: Petruška Šustrová , Josef Mlejnek , Petr Koura

Mohlo by vás zajímat

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu