Jan Macháček: Proč se propadají akciové trhy?

6. únor 2018
Peníze

Psát o propadu trhů je ošemetné a dvojnásob je to ošemetné, když na trzích vládne strach a psychóza. Za prvé se vám klidně může stát, že zatímco ten komentář píšete (a než ho přijdete přečíst třeba do rozhlasu), tak se psychóza uklidní a trhy se stabilizují.

A za druhé se po vás jaksi žádá, že budete umět vývoj na trhu nějak racionalizovat nebo vysvětlit, a přitom může jít o situaci, kdy propad akcií žádný rozumný důvod nemá, krom jakéhosi klišé, že „jednou to přijít přece muselo“. Budiž – co byl ale spouštěč, vždyť se zrovna nic zvláštního nestalo. Ani spouštěč nemusí existovat, spouštěč klidně může být, že se něco dá do pohybu bez vnější příčiny, ale jen proto, že se to pohybu prostě dalo.

Experti se ale musí tvářit jako siláci, kteří mají vždy po ruce logiku a vysvětlení, kdo bude říkat „vím, že nic nevím“, toho nikdo platit nebude, tak to na světě chodí. Takže siláckých expertních jasnozřivců a chytráků bude v příštích hodinách exponenciálně přibývat, to se můžeme vsadit.

Největší propad od krize 2008

K tomu prvnímu – i kdyby se trhy zase uklidnily, nějaká událost, která stojí za rozbor, už se odehrála. V pondělí se odehrál největší propad akciových trhů za jediný den od finanční krize v roce 2008. A indexy volatility, které jsou indikátorem strachu a nervozity, jsou nejhorší od roku 2011.

O trochu logiky se ale pokusíme i my. Nejprve si ale řekněme, proč by se žádný propad akciových trhů nyní logicky konat neměl. Za prvé se nic zvláštního nestalo, neznáme spouštěč. Za druhé jsou fundamenty klíčových ekonomik v zásadě zdravé, respektive jsou zdravější než před rokem, dvěma či pěti lety.

Donald Trump vystoupil s projevem o stavu Unie

Evropská unie i eurozóna rostou, EU je na tom mnohem lépe než před rokem či dvěma, kdy akcie vesele rostly. Americká ekonomika také slušně roste, daňové a deregulační reformy Donalda Trumpa by měly ekonomiku povzbudit, jakkoli mohou ve vzdálenějším období zhoršit stav amerických veřejných financí a podobně.

Končí éra levných peněz?

A nyní k té logice, proč se to děje, proč se nám trhy hroutí. Nejčastěji se jako důvod uvádí, že éra levných peněz končí. V Americe je velice silný mzdový růst a očekává se tedy, že tamější centrální banka, které se říká FED, bude muset rychleji zvedat úroky a ekonomiku brzdit. Taktéž v Evropě, tedy například v Německu, začínají rychle růst mzdy, takže ECB vystoupí možná rychleji z programů na podporu ekonomiky.

Jenže, zase: pokud centrální banky budou předpisově krotit inflaci a nebudou to přitom přehánět a přestřelovat, není důvod, proč by to trhy měly vnímat negativně. Horší by přece bylo, kdyby nechaly centrální banky inflaci ustřelit. Co se Evropy týče, tak vyšší mzdy v Německu mohou ekonomiku EU vytáhnout z prostředí deflačních tlaků, ale o návratu vyšší inflace nemůže být ani řeči.

Jan Macháček

Co bude dál? Pokud bude panika a výprodej pokračovat, může se začít přelévat do reálné ekonomiky: spotřebitelské poptávky, ochoty k riziku, kapitálové vybavenosti bank a podniků. Zatím tak daleko ale zdaleka nejsme.

  • Aktuální dění
  • Komentář