Jan Jůn: V Británii už se rodí nástupce Borise Johnsona
Teprve to vlastně vše začalo úterním ukončením procesu registrace osmi kandidátů na vůdce britských konzervativců a premiéra o šesté večer, na pozadí zjevně nesmiřitelných rozporů ohledně priorit nového vůdce a hlavně, které křídlo strany má naděje na návrat k moci.
Z jedenáctky kandidátů ještě během úterka odstoupili exministr dopravy Grant Schapps, poslanec Rehman Chishti, který údajně nikoho nenadchl, a ministr zdravotnictví Sajíd Javid. Významnější bylo oznámení ministryně vnitra Priti Patelové, že kandidovat nebude.
Čtěte také
V poslední době totiž prý mezi brexitáři panoval názor, že by měli přestat podporovat pro mnohé extrémistickou generální prokurátorku Suellu Bravermanovou a raději hlasovat pro údajně mnohem přijatelnější Patelovou. Nyní už nemusejí. Zajímavé je, že se v úterý přidali veřejně k táboru ministryně zahraničí Liz Trussové ultra Johnsonovci Jacob Rees-Mogg a Nadine Dorriesová.
Bratrovražedný boj to už bezpochyby je. Různé skupiny vytahují na protikandidáty údajné daňové přestupky, chyby z minulosti a podobně. Zajímavé je, že to prý velmi vhodně vykresluje současnou atmosféru ve straně, kde při zmenšených šancích Bravermanové, pravice začíná vehementně podporovat Liz Trussovou a exvojačku Penny Mordauntovou.
Levice bojuje za exministra financí Rishiho Sunaka, stoupence jen velmi obezřetného snižování daní. S populistickým snižováním totiž pak nakonec chybí peníze na služby a je zle. Sunak je však kvůli tomu pod koncentrovanou palbou pravice.
Mladí konzervativci prý dávají přednost umírněnému exdůstojníkovi a předsedovi zahraničního výboru sněmovny Tomu Tugendhatovi.
Churchillovský návrat?
Nezpomínejme ovšem, že prý celá jedna třetina strany by podle průzkumů nejraději viděla Borise Johnsona zpět v premiérském úřadě.
Čtěte také
Asi schvalují jeho plán zůstat prý ve sněmovně a čekat na příležitost k návratu po dalších dvojích volbách – prý jako Churchill po válce. Zabránit mu v setrvání u moci až do 5. září ovšem chtěl ve středu vůdce opozičních labouristů sir Keir Starmer, hlasováním o důvěře ve sněmovně s podporou frustrovaných konzervativců.
Kdyby ho vláda prohrála, musely by se konat parlamentní volby, a to si nyní žádný konzervativec nepřeje, takže nebyla šance a Starmerův pokus byl jen gestem, aby ukázal, že protistrana nadále podporuje „lháře“ Johnsona. Nakonec sněmovna s převahou konzervativců „nenašla čas“ hlasování zařadit!
Co se pak týká oné bratrovražednosti a viditelných i zákulisních spiklenectví, kritikové tvrdí, že jde především o zajištění vítězství v příštích volbách, a tedy pochopitelně bez ztráty křesel nynějších poslanců – a půjde také o ta ministerská. A tam jsou rozdíly v oceňování schopností, populistického charismatu, rozhodnosti a pak tedy konkrétních plánů kandidátů na zvládnutí pošramocené ekonomiky. Nic moc o integritě.
Každopádně, pár kandidátů už mířilo z kola ven, neb neměli podporu nejméně 20 poslanců a ve čtvrtek jich budou potřebovat 30. Do pondělka by pak měla zůstat už jen hrstka a pak 21. července jen dva do celostranických voleb. Vítěz bude ohlášen 5. září a Johnson konečně odejde.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Související
-
Z Johnsonova odchodu má Kreml radost. Britská podpora Ukrajiny se ale nezmění, míní geograf Romancov
Na mezinárodní scéně se Johnson zapsal hlavně podporou Ukrajiny. Britská role pro soudržnost mezinárodní koalice proti ruské invazi bude ale důležitá i po jeho odchodu.
-
Jan Jůn: Rezignace Borise Johnsona aneb z bláta do louže pro Británii
Britové se tento víkend musí cítit, jakoby ohledně rezignace premiéra Borise Johnsona šlápli z hlubokého bláta do stejně hluboké louže.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.