Jan Jůn: Proč vypukla zákopová válka v britské sněmovně
Ano, je to tak a s trochou přemýšlení je určitě jednoduché pochopit proč.
Mezi poslanci britské dolní sněmovny vypukla nyní zákopová válka, odrážející nervozitu celé země, neboť úterý má rozhodnout o osudu brexitu.
Jan Jůn: Podaří se premiérce Mayové zabránit revoltě ve vládě?
Je to asi jeden ze symptomů nynějšího stavu brexitu. Po pondělním nepřesvědčivém vystoupení premiérky Mayové ve sněmovně jí nyní hrozí údajná revolta nejen mezi poslanci, ale i ve vládě.
Premiérka Mayová opět předstoupí před poslance s pozměněným návrhem své dohody s unií a obě křídla její konzervativní strany - tedy proevropané i brexitáři - se ji stále snaží přiklonit ke své představě dohody a tvrdě se navzájem z opevněných pozic „ostřelují“ za asistence dalších politických stran.
Poslanci si už vynutili možnost zasahování do rozhodování o brexitu a nyní na úterý připravili 15 pozměňovacích návrhů, i když stáhli požadavek na druhé referendum, kvůli nynější slabé podpoře.
Očekává se totiž, že neústupná premiérka, pod vlivem brexitářů, kteří by nejraději „tvrdý brexit“, přijde s doložkou k tzv. irské pojistce, aby jim a severoirským unionistům vyhověla a zároveň je přinutila hlasovat pro její měkký brexit, nežli být svědky jeho odložení či zrušení.
Tvrdá zákopová válka
Jan Jůn: Brexit - nejistota trvá. Mayová se opakuje a sněmovna se bouří
Znělo to jako prasklá gramofonová deska či CD a stále se to opakovalo: „Musíme britskému lidu zajistit brexit.“
Proevropané a zastánci nejměkčího brexitu, včetně setrvání v celní unii, chtějí nebezpečí automatického tvrdého brexitu 29. března - cíle to nesmiřitelných brexitářů, jak ukazují i přípravy na nepokoje a výjimečný stav - zcela vyloučit.
Sjednocují se proto za nadstranickými návrhy labouristky Cooperové a konzervativce Bolese tvrdému brexitu zabránit, pokud do konce února nebude rozhodnuto, či za návrhem exprokurátora Grieva a dalším, jemu podobným, od labouristy Hillaryho Benna. Ti chtějí vyvolat hlasování o všech alternativách, včetně odložení brexitu a zjistit tak výši podpory poslanců.
Petr Hartman: Poučení z brexitového vývoje
Víra v dohodu a obava z chaosu v případě, když se ji nepodaří prosadit. Tak lze charakterizovat stav mysli českých politiků po hlasování v britském parlamentu.
Rival Mayové a vůdce brexitářů Boris Johnson zas vyzval v pondělním vydání deníku Daily Telegraph premiérku k obnovení vyjednávání o irské pojistce v Bruselu i přes rozhodnost unie znovuotevření dohody vyloučit. Píše tam o „rozhodném náporu na unii“ a „vyhrnutí rukávů k boji“, jakoby premiérčina dohoda s unií neexistovala.
Vůdce tvrdé brexitářské skupiny ERG, Rees-Mogg - podporující otevřeně Borisovu premiérskou kandidaturu - se vehementně staví za pozměňovací návrh jiného brexitáře, předsedy výboru 1922, sira Grahama Bradyho, přesně v intencích Johnsonovy výzvy zrušit irskou pojistku.
Brady nyní tvrdí, že má podporu většiny sněmovny, což lze považovat za trik a psychologický nátlak.
Mnozí totiž poukazují i na skutečnost, že Rees-Mogg nejen obvinil premiérku, že minulý týden přemluvila královnu k výzvě o smíření národa, tedy prý pro její návrh, ale navíc Mayovou vyzval, aby požádala královnu na tři dny zavřít parlament, čímž by návrhy proevropanů - ke kterým se má v úterý prý připojit i stínový kabinet labouristů Jeremyho Corbyna - byly automaticky anulovány. O férovosti brexitářů tedy lze pochybovat.
Není- li tohle všechno tvrdá zákopová válka, pak je téměř nemožné situaci - včetně malé šance Mayové na vítězství v úterní bitvě - vůbec popsat a komentovat.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka