Jan Jůn: Jak dlouho ještě se Boris Johnson udrží jako premiér?
Tragikomická sága konce premiérování Borise Johnsona se zjevně rozehrává posledními kapitolami. Pro britského premiéra už není cesty k návratu na výsluní, tvrdí jeho vlastní poslanci, dokonce i podle stranického deníku The Telegraph. Buď se vzpamatuje, nebo skončí, a stranickému řídícímu výboru strany „1922“ prý dál přibývá nespokojených dopisů požadujících změnu vedení.
Děje se tak na pozadí počtů nově nakažených covidem blížících se stovce tisíc denně (a nikdo neví, kolik z toho je omikron a jak je nebezpečný). A premiér vymýšlí plán B, ale nikoliv nový lockdown, protože před časem slíbil, že prostě nebude a Britové budou mít skvělé Vánoce.
Čtěte také
Johnsona nyní stíhá jedna porážka za druhou. „Lízal si už rány“ po porážce od vlastní strany ve sněmovně v úterý. A nebýt labouristických poslanců, jeho návrhy ohledně utužení režimu kontroly covidu by pro odpor stovky libertariánských konzervativců neprošly. Pak ale přišel navíc mohutný kopanec od voličů.
V pátek totiž prohráli konzervativci doplňovací volby na místo korupčníka Owena Patersona v severním Shropshire, kde měli 20tisícovou majoritu. Křeslo parlamentního poslance obsadí zástupkyně liberálních demokratů se šestitisícovou většinou – po 190 letech nepřetržitých vítězství konzervativců.
Symptom kulhavé kačenky
Čtěte také
Není divu, že veterán mezi konzervativními poslanci, sir Roger Gale, sdělil BBC rozhořčeně, že drtivou porážku je možné považovat za „referendum o premiérově výkonu“, a dodal: „Jeden další úder a bude mu konec.“
Je totiž obviňován, že ji osobně zavinil svým překrucováním pravdy, otočkami na poslední chvíli a celou plejádou skandálů, jako je nejasné financování obnovy bytu, zakázané rauty v premiérských úřadovnách před rokem a podobně.
Co se týče oněch rautů, v pátek také přišla další Jobova zvěst. Státní tajemník Simon Case, kterého premiér pověřil vyšetřením onoho ilegálního rautu, rezignoval, protože prý byl mezi účastníky, a dokonce je oslovil. Věděl to premiér, když jej jmenoval?
Čtěte také
Jak Britové a Johnson přežijí Vánoce, to se tedy teprve uvidí, ale je tu hned další hrozba – dopad brexitu. Od 1. ledna končí úlevy hraničních celních kontrol a podniky uvidí, co vláda podepsala. Mnozí Britové však prozřeli a podle Národního centra pro sociální výzkum už i mnoho brexitářů nevěří, že vyjednaná dohoda je pro zemi prospěšná. A to ještě chybí třeba dohoda o finančních trzích a londýnské City.
Nehledě na frustrované obyvatelstvo, které si prý přálo a přeje dohodu s Unií na způsob třeba Norska, nikoliv nynější tvrdý brexit, strana je ale podobně rozdělena jako voliči v referendu a na osobě Johnsonova nástupce by se určitě hned tak nesjednotila.
Favorit brexitářské vlády, ministr financí Rishi Sunak, má prý ve straně šance 2 : 1, ambiciózní ministryně zahraničí Liz Trussová 5 : 1, ale favorit většiny Britů, exministr zdravotnictví Jeremy Hunt, pouze 12 : 1. A podle politologů by ještě větší příklon k tvrdému brexitu stranu rozvrátil.
Co tedy bude dál? „Symptom kulhavé kačenky“? Tedy „raněný“ Boris, kterého nikdo nechce vystřídat? Dost smutná vyhlídka.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka