Jan Jůn: Britům se hromadí problémy s koronavirem i brexitem

30. září 2020

Těžko uvěřit, jak těžce je Británie opět zasažena nákazou koronaviru. Dvě třetiny Walesu a jedna pětina zbytku Británie, zejména sever Anglie – tedy kolem 18 milionů občanů – se nyní nalézá v režimu podobnému jarnímu stavu nouze.

A není divu – počet nově nakažených dosáhl šesti tisíc denně. Smutné je, že 43 procent nově nakažených tvoří mládež mezi 15 a 19 lety, domnívající se prý, že jim nákaza nehrozí a že nemusejí dodržovat rozestupy, maximální počet šesti osob ve skupině či nošení roušek a že po zavření hospod (kontroverzně nyní o desáté večer) nemají dál hromadně popíjet na ulicích.

Čtěte také

Nějaký ten nelegální koncert či raut, kde gangy nabízejí narkotika, přece neuškodí, tvrdí někteří a odmítají pojmy jako disciplína či ohled na spoluobčany jako snahu úřadů občany po orwellovsku kontrolovat. A na sobotní londýnské demonstraci popírající existenci nákazy bylo mladých také dost.

Vláda má problémy i s novopečenými vysokoškoláky, pro které jsou prý dva první týdny příležitostí „řádně začátek studia oslavit“. Pak se nelze divit, že nákaza je už na 40 univerzitách a například 1700 studentů v Manchesteru je v izolaci na kolejích poté, co se jich 127 nově nakazilo.

Není divu, že premiér Boris Johnson a jeho vláda mají zaděláno i na další problémy po demoralizujícím tvrzení, že zostřená opatření jsou tu na půl roku. Jak pak přimět ty nedisciplinované občany zostřenými pokutami k dodržování sebeizolace po nakažení a zároveň nevyvolat paniku a kontrolovat dodržování už i tak přetíženou policií. A jak uspokojit těch 13 procent obyvatel, kteří považují opatření za příliš tvrdá, i těch 45 procent, podle kterých jsou nedostatečná.

Vyjednávání s Evropskou unií

Čtěte také

Hlavním Johnsonovým problémem je ovšem sněmovna, kde údajně až 50 konzervativních poslanců včetně těch nejvlivnějších hodlá vládě neprodloužit dosavadní povolení činit protikoronavirová opatření bez kontroly parlamentem. Obávají se údajně hospodářské katastrofy, když by to vláda „přehnala“.

Vzpouru potvrdila i pondělní ostrá debata ve sněmovně, ale vláda se snaží vyjednávat, neboť by s opozicí na straně rebelů připravované hlasování prohrála.

Pak začínají vládě další problémy – tedy nové bruselské kolo vyjednávání s Evropskou unií o budoucích obchodních vztazích po přechodném období. Už v pondělí tam jednal s místopředsedou Evropské komise Marošem Ševčovičem ministr Michael Gove, zodpovědný za přípravy odchodu. Nedohodli se a vyjednávači Michel Barnier a Liam Fox se musí dál snažit.

Jan Jůn

Govea údajně postrašila nedávno stávka ve francouzském přístavu Calais, kudy proudí zboží i potraviny z Unie do Británie a na dálnicích v hrabství Kent stála mnohakilometrová fronta nákladních aut – pro mnohé předzvěst pobrexitového 1. ledna. Proto přišel s plánem zakázat vstup do Kentu přepravcům s neúplnými celními deklaracemi – když polovina firem není prý na brexit připravena – a nechá vybudovat záchytná parkoviště pro sedm tsíc vozidel podél dálnice.

Jako by přede dveřmi nebyl začátek října a lhůta pro nalezení dohody povážlivě krátká.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Jůn
Spustit audio