Jan Januš: Podnikatelé se budou se státem soudit léta. Kvůli technice i neexistenci hromadných žalob
Ústavní soud už rozhoduje o nouzovém stavu a souvisejících koronavirových opatřeních. V jiné kauze pak Městský soud v Praze zrušil 4 opatření Ministerstva zdravotnictví.
Nenechme se tím ale zmást. Právní bitvy spojené s požadavky na náhradu vzniklé škody na nejnižších soudních stupních teprve začnou a pro příští léta se stanou běžnou součástí justičního systému. Vyřešení případných nároků, vzniklých třeba uzavřením restaurací, obchodů či divadel nebo faktickým zákazem provozu mnoha živností, bude soudům trvat opravdu dlouho.
Jistě se najdou podnikatelé, kteří se nespokojí jen s tím, co jim nyní nabízí coby kompenzace vláda.
Skutečné výpadky jim totiž zatím nahradit nehodlá. Poškozeným, kteří to nenechají jen tak, pak nezbyde nic jiného než se s českým státem soudit. A nutno dodat, že nyní se jejich šance na úspěch zvyšují.
Léta sporů
Čtěte také
Než se ale dostanou k závaznému výsledku, potrvá to léta. Svou roli v tom sehraje komplikovanost českého justičního systému a jeho dlouhodobá přetíženost, složitost právního řádu i nemožnost moderních postupů.
Žaloby totiž budou nejprve řešit nižší soudy. I když je na tom česká justice co do rychlosti v porovnání s jinými evropskými zeměmi pořád dosti dobře, stejně u těch nejpřetíženějších soudů trvá jen zahájení řízení dlouhé měsíce. Proces jako takový se pak může táhnout i několik let. Soudy navíc nyní nabírají další zpoždění, i jejich chod se totiž v posledních dnech výrazně omezil a v některých případech prakticky zastavil. Až se vše vrátí k normálu, budou tak muset řešit i jiné než koronavirové věci.
V tom teď doplácíme nejen na koronavirus, ale také na častou technickou zaostalost státu. Nejenže soudy vždy nemají odpovídající vybavení umožňující například provádět určité úkony na dálku, české zákony ale něco takového ani mnohdy nedovolují. I to do budoucna mnohá řízení prodlouží.
Navíc žaloby nejspíše neskončí jen u prvního soudu, který začne s jejich projednáváním. I kdyby totiž vyhověl, žalovaná strana, tedy stát nebo některá z jeho institucí, se bude jistě bránit. A naopak, pokud neuspěje podnikatel nebo jiný poškozený, asi se s tím také jen tak nesmíří. Posouzení těchto věcí přitom bude více než složité a opět zabere čas.
Protichůdná rozhodnutí
Čtěte také
Někteří právníci pak upozorňují, že například jednatelé firem nejspíše budou muset žaloby podat, jinak by jim samotným hrozil postih za to, že se nezachovali s péčí řádného hospodáře.
Přijdou tak tisíce právních sporů, které se navíc všechny budou řešit jednotlivě, protože v České republice prakticky neexistuje možnost podat v takovéto záležitosti hromadnou žalobu. Ta by například umožnila řešení identických věcí v jednu chvíli, jedním soudem a s jedním výsledkem. To je další rozměr celé věci, soudci budou rozhodovat podle vlastního uvážení, minimálně v prvních letech sporů tak mohou dospět i k protichůdným verdiktům.
Jinými slovy, bohužel ani po odeznění pandemie nás nečeká lehká doba. Spory, kterým se kvůli dosavadnímu přístupu vlády nepůjde vyhnout, neúměrně zatíží soudy, podnikatele i stát. Na jasná rozhodnutí se bude čekat tak dlouho, až i to bude nejspíše pro některé likvidační.
I v tom tak doplatíme na dlouhodobé problémy právního a justičního sytému, na které sice odborníci upozorňovali, ale nikdo je aktivně neřešil.
Autor je zástupce šéfredaktora serveru Info.cz
Související
-
Čeští podnikatelé potřebují finanční injekci, ne půjčky, vyzývá šéf Asociace podnikatelů a manažerů
Radomil Bábek připomíná, že zahraniční investoři od vlády v minulých letech dostali desítky miliard korun. Stejnou pomoc proto nyní požaduje i pro české podnikatele.
-
Chce to jasná pravidla a rychlé činy, shodují se podnikatelé na ideální státní podpoře
Ve Vinohradské 12 mluvíme s broumovským podnikatelem Janem Školníkem a pražským knihkupcem Josefem Jindrákem. Jakým problémům čelí? A jakou pomoc by uvítali?
-
Petr Šabata: Nejde jen o odškodnění, vláda přichází o důvěru podnikatelů
Není úplně zásadní, jestli vláda bude posílat živnostníkům 15, nebo 20 tisíc měsíčně, jestli bude kurzarbeit trvat rok a jak dlouho bude stát poskytovat bezúročné půjčky.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.