Jan Fingerland: Scaliův odkaz aneb Soudce je mrtev, ať žije soudce

16. únor 2016

Největší audioportál na českém internetu

Názory a argumenty | Foto: Český rozhlas

Jan Fingerland: Scaliův odkaz aneb Soudce je mrtev, ať žije soudce

Jen málokterému soudci se stane, aby se jeho jméno dostalo do názvu opery a aby ho někdo ztělesňoval při zpěvu árií. Antonin Scalia, který o víkendu nečekaně skonal, to o sobě říci mohl.

Scalia zemřel krátce před osmdesátými narozeninami a nedlouho před tím, než by oslavil třicet let v americkém Nejvyšším soudu. Do paměti se zapsal nejen výdrží, ale také svou právnickou erudicí, ostrým jazykem, vtipnými komentáři a zcela jistě také velmi konzervativními postoji.

Sám Scalia žil to, co prosazoval. Odpůrce potratů a sňatků osob stejného pohlaví měl devět dětí a byl upřímně věřícím katolíkem. Odmítal dokonce některé reformy 2. vatikánského koncilu a veřejně prohlásil, že kapitalismus může fungovat jen ve společnosti, která vyznává tradiční křesťanské hodnoty.

Jeho náhlý skon zasáhl nejen činnost Nejvyššího soudu, ale také americkou předvolební debatu. Odchodem Scalii se totiž uvolňuje místo v klíčové soudní instituci, jejíž rozhodnutí mají dalekosáhlé dopady na americký veřejný život. Soudci mají doživotní funkční období a tak mohou ve funkci zůstat i celou jednu generaci – Scaliu jmenoval ještě Ronald Reagan.

Čtěte také

V Nejvyšším soudu nyní navíc zasedají čtyři liberální a čtyři konzervativní soudci, což znamená, že ten, kdo Scaliu nahradí, bude mít úlohu jazýčku na vahách. Zesnulý soudce například ještě pár dní před smrtí hlasoval proti zákonu o čistotě ovzduší (Cleaner Power Act), jenž Obama jej považoval za jeden z klíčových úspěchů svého funkčního období. Zdánlivě již mrtvý zákon má nyní nečekanou novou šanci na vzkříšení.

Část republikánů veřejně vyzvala prezidenta, kterému chybí do konce funkčního období méně než rok, aby náhradníka za Scaliu už nenavrhoval. Obávají se, že do týmu přibude další liberální soudce.

Náhlý skon Antonina Scalii zasáhl nejen činnost Nejvyššího soudu, ale také americkou předvolební debatu

Zatím Obama nominoval dva členy Nejvyššího soudu, a to dvě právničky levicového zaměření, jednu z portorické, druhou z židovské rodiny. V obou případech přišel prezident s návrhem na nového soudce během zhruba jednoho měsíce, přičemž o nových soudkyních rozhodoval Senát ještě s demokratickou většinou.

Podle republikánů by měl Obama nechat možnost vybrat dalšího člena Nejvyššího soudu příštímu prezidentovi, který nastoupí už v lednu příštího roku. Je ovšem velmi nepravděpodobné, že by se prezident této příležitosti vzdal.

Čtěte také

Celá věc je velmi dvojsečná i z hlediska republikánů. Zaprvé nevědí, jestli příštím prezidentem nebude demokrat, případně dokonce velmi levicový demokrat, jako je Bernie Sanders.

A je také zřejmé, že pokud by republikáni dělali se schválením soudce obstrukce, příliš by jim to v očích veřejnosti neprospělo. Na podzim totiž budou i senátní volby, přičemž demokraté budou obhajovat jen 10 míst, zatímco republikáni 24 – demokratům přitom stačí získat pět křesel navíc, aby získali senátní většinu.

Logo

Zatím mají v horní komoře většinu republikáni a právě oni mohou Obamovu volbu nějak ovlivnit, protože budou prezidentova nominanta schvalovat. Po tomto podzimu mohou být věci jinak.

Už se samozřejmě vyrojily spekulace o tom, kdo by po Scaliovi mohl přijít, zda příslušník etnické menšiny, žena, nebo někdo, kdo by byl obojím. Tak se například hovoří o afroamerickém soudci Paulu Watfordovi nebo jeho kolegyni Jacquelin Nguenové, rodačce z jižního Vietnamu, vlastně bývalé uprchlici.

Čtěte také

Nejčastěji se zmiňuje jméno Sri Srinivasana, rodáka z Indie. Pro jeho jmenování členem washingtonského odvolacího soudu před časem hlasovali senátoři jednomyslně bez ohledu na stranickou příslušnost, pro Obamu by tedy mohlo být nejjednodušší protlačit tohoto právníka přes senátní výbor i samotný senát.

Sám Srinivasan se v minulosti nevyjadřoval k politicky a společensky citlivým otázkám. V minulosti zastupoval velké korporace v procesech vedených proti nim. Byl též členem právního týmu, který pomohl zrušit opatření, které bránilo homosexuálním párům žádat o federální podporu, což nakonec vedlo k loňskému průlomovému rozhodnutí Nejvyššího soudu legalizovat sňatky osob stejného pohlaví.

Nečekaným úmrtím soude Scalii dostaly prezidentské i senátní volby nečekané téma, které dále polarizuje již velmi rozjitřenou atmosféru. Pokud voliči otázku nového soudce vezmou za svou, povede to k větší volební účasti, což obvykle znamená, že k urnám dorazí více demokratických voličů.

Antonin Scalia, člen amerického Nejvyššího soudu

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.

Nejposlouchanější

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.