Jan Fingerland: Kolize obrů – Indie proti muslimskému světu

12. červen 2022

Kdyby se to netýkalo turisticky proslulého Tádž Mahálu, možná by se to ani do evropských médií nedostalo. Řeč je o stále hlubším rozkolu mezi indickými hinduisty a muslimským světem, který by se teď mohl dotknout i zmíněné slavné památky.

Indie čelí stížnostem muslimských zemí od Libye až po Indonésii, a kolektivně také Organizace islámské konference s desítkami členů. Jejich zlobu ale nevyvolává obava o osud Tádž Mahálu, který nechal kdysi zbudovat muslimský vládce, a má údajně stát na místě někdejšího hinduistického chrámu. Jde tu o něco potenciálně mnohem zásadnějšího.

Identitáři jdou

Rozbuškou byly výroky dvou představitelů indické vládní strany BJP, které popudily nejdříve muslimy v Indii, a později i v zahraničí. Proti Indii se zvedla vlna odporu, v několika státech si povolali indické velvyslance, veřejně protestovali, případně volali po bojkotu indického zboží a dalších krocích.

Čtěte také

Teprve po několika dnech BJP vyslovila politování a přiměla obě osoby, zejména mluvčí strany Nupur Šarmaovou k odchodu z funkce, a nyní ji dokonce vyšetřuje policie. Představitelům muslimských zemí se zdála tato reakce málo důrazná, řadě příznivců vládní strany naopak zbytečně uctivá.

Je příznačné, že z běžných médií nelze zjistit, co přesně řekla – podle indického Twitteru se zdá, že okomentovala osobní život Proroka Mohameda a jeho ženy Áiši, což se muslimských posluchačů dotklo.

Vztahy mezi indickými institucemi, popřípadě hinduistickou veřejností na jedné straně, a indickými muslimy na straně druhé, se dlouhodobě zhoršují. Roli může hrát éra, v níž – jako všude na světě – vystupují do popředí otázky identity. V Indii je to hindutva, hinduistický nacionalismus.

Čtěte také

Mnozí komentátoři indických poměrů to dávají do souvislosti s nástupem premiéra Nárendry Módího k moci v roce 2014. Jeho identitární populismus je namířen proti všem menšinám v Indii, včetně křesťanské, ale nejčastěji proti muslimům – a těch je v Indii 200 milionů.

Napětí se projevuje například v podobě tlaku některých hinduistů na bourání muslimských svatyní. Vedle Tádž Mahálu se nejčastěji mluví například o mešitě Džňánvápí ve Váránasí, kolem které se léta odehrává napjatý spor slovní i soudní.

Hinduističtí nacionalisté tvrdí, že mešita by měla být odstraněna, protože se na jejím místě kdysi nacházel hinduistický chrám. Právě v souvislosti se zapálenou televizní debatou se zmíněná mluvčí BJP Nupur Šarmaová nevhodně vyjádřila o Mohamedovi.

Kdo je tady radikál

Sama tvrdí, že je to naopak ona, kdo je nyní předmětem slovních útoků, výhrůžek smrtí a sexuálním násilím ze strany indických muslimů. A s tím souvisí druhý fenomén, rostoucí nenávist mezi hinduisty a muslimy.

Ta se v posledních letech projevuje slovním i fyzickým napadáním zejména muslimů, každý den se na internet dostane i několik nových záběrů z obtěžování nebo i lynčování lidí. Obětmi jsou obvykle nemajetní muslimové, třeba pouliční prodavači. Strana BJP prý běžně toleruje podobné násilnosti.

Negativní roli sehrává internet – řada lidí byla napadena proto, že se pomocí WhatsAppu svolávali lidé, aby potrestali údajné únosce dětí nebo týratele krav, zvířat v hinduismu posvátných.

Celá věc má mezinárodní rozměr. Zatímco západní média zaujaly útoky na Tádž Mahál, v muslimském světě to byly zejména poslední výroky o Proroku Mohamedovi. Indie ale potřebuje spolupráci s muslimskými státy, zejména ropnými monarchiemi Arabského poloostrova.

Rostoucí, ale vratké indické hospodářství potřebuje tamní suroviny, ale také investice, a v neposlední řadě i pracovní místa pro indické zaměstnance, i pro miliardovou Indii by výpadek příjmů znamenal velký problém. V arabském světě se také ozvalo volání po bojkotu indického zboží, Indie také spoléhá na hlasy svých partnerů v mezinárodních organizacích.

Jan Fingerland, moderátor a komentátor Českého rozhlasu Plus

Nikdo nečekal, že sporné výroky vyvolají tak razantní odpověď, ale možná bylo jen otázkou času, který incident bude mít takový ohlas. Nikdo také neví, co bude dál – tedy pokud se situace uklidní, zda nakonec neskončí u ještě většího problému, ať vnitřního nebo zahraničněpolitického. Většina pozorovatelů Indie sází na druhou variantu.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.