Jan Fingerland: Kdo vlastně vyhrál švédské volby?

Přepočítávání hlasovacích lístků ve Švédsku
Přepočítávání hlasovacích lístků ve Švédsku

Doba je napjatá a věci v pohybu, dokonce i tam, kde na to zatím nebyli zařízeni. Zcela definitivní výsledky švédských voleb se proto dozvíme až v neděli, více než týden po hlasování.

Původně měla být čísla zveřejněna mnohem dříve, ale nakonec jsme se ve čtvrtek dočkali předběžných výsledků, a v pátek ráno volební komise sdělila veřejnosti další odklad právě až do neděle.

Kdo z koho

Důvodem je tradiční procedura křížového přepočítávání, ale byly tu i jiné důvody, například skutečnost, že více lidí než obvykle hlasovalo ještě před oficiálním začátkem voleb. Tyto „předvolby“ jsou ve Švédsku povoleny, ale nikdo nepočítal s tak vysokým zájmem.

Jan Fingerland: Ve Švédsku je všechno jinak

Volby ve Švédsku

Volby ve Švédsku se staly projekčním plátnem mnoha přání a obav v Evropě i jinde. Bojovníci proti imigraci i jejich odpůrci se ale v hodnocení tamní situace mýlí zhruba ve stejné míře.

Zcela určitě hraje roli i jiný faktor, a to je velmi těsný výsledek, budeme-li mluvit nikoli o jednotlivých stranách, ale tradičních blocích. Jednoznačným vítězem jsou totiž sice se sty křesly sociální demokraté, ale levicový blok s počtem 144 hlasů má jen o jediného poslance více než blok pravicový, vedený Umírněnými.

Ti, podobně jako sociální demokraté, výrazně oslabili, ale ne nutně vždy ve prospěch nyní tak často probíraných Švédských demokratů. Řada voličů jen přešla k jiným tradičním stranám. V rámci levice to byla takzvaná Levicová strana, v rámci pravice posílili Liberálové, Křesťanští demokraté i Strana středu.

Levicový blok nicméně získal těsné vítězství a bude pravděpodobně sestavovat vládu. Už se rozběhla debata, zda by jí měl vést dosavadní premiér Stefan Löfven nebo někdo jiný. Švédsko sice pod jeho vedením prosperovalo, ale dopustil se řady politických chyb a jeho Sociální demokracie ztratila třináct křesel.

Vyhrála pravice

Rozhodně se také nedá říci, že levice zvítězila, jak se občas v médiích objevuje, protože pokud se sečtou hlasy středopravého bloku „Aliance pro Švédsko“ s 62 poslanci Švédských demokratů, volby ve skutečnosti skončily velkou porážkou levice. Aliance proto na levici a její právo sestavovat vládu zaútočila, Löfven zatím odolává.

Jiří Pehe: Co říkají švédské volby o nás

Jimmie Akesson, předseda Švédských demokratů

Nedávno proběhlé švédské parlamentní volby budily značný zájem, protože byly dalšími v sérii voleb v Evropě, které měly ukázat, o kolik narostl vliv protiimigračních a protievropských stran, které ve Švédsku reprezentují na parlamentní úrovni Švédští demokraté.

Důležitou otázkou je tedy i interpretace výsledku voleb. Pravice je rozdělena v otázce, jak a jak moc má se Švédskými demokraty spolupracovat. Například Umírnění, hlavní strana napravo od středu, je v této otázce rozštěpena a už před volbami se ozvaly hlasy, že určitá kooperace je možná.

Příznačné je, že předseda Umírněných Ulf Kristensson byl jednoznačně proti spolupráci s konkurencí napravo od jeho strany, ale současně převzal část jeho témat a rétoriky – byl to tedy zřejmě pokus Švédské demokraty v předvolební pranici co nejvíce vyšachovat.

Jan Fingerland

Tato zásadovost by se mohla rozpadnout, pokud by Aliance pro Švédsko sestavovala vládu. Švédsko čeká delší období tahanic, a současně už mnozí hledí vpřed, na blížící se volby do Europarlamentu, kde se projeví další posuny v zemi, která byla zvyklá na klid a dohodu za každou cenu.