Jan Fingerland: Kam až vystoupá hvězda Kemi Badenochové
Mnozí Britové se shodují, že premiér Rishi Sunak vrátil funkci stabilitu a důstojnost, ale současně už se rozběhla debata, kdo ho nahradí. A jedno jméno se objevuje častěji než ta ostatní. Důvod je zřejmý.
Konzervativní strana už několik let vrávorá od nudné Theresy Mayové přes až příliš zábavného Borise Johnsona k zmatkující Liz Trussové, a tak navzdory Sunakově úsilí pravděpodobně míří k porážce v příštích volbách. Pokud k tomu dojde, nastane chvíle hledání nového vůdce.
Čtěte také
Zřetelné je to už teď – v průzkumu popularity členů vlády mezi příslušníky Konzervativní strany se premiér obvykle umisťuje na konci. Tím spíš vynikne fakt, že na prvních třech místech jsou tři ženy, a v popředí s velkým náskokem Kemi Badenochová, momentálně státní tajemnice pro podnikání a obchod.
Sama se o současné Sunakovo místo původně ucházela, ale poté, co byla během postupného hlasování vyřazena, nynějšího předsedu Konzervativní strany a premiéra podpořila. Prý ho podporuje i nadále.
Potíž je, že o nejvyšší exekutivní funkci rozhodovali poslanci, ale Badenochová už tehdy byla a nyní nepochybně je oblíbenkyní stranické základny.
Oba politici se narodili v roce 1980 v Británii a patří k mladší až střední generaci politiků Konzervativní strany, kteří jsou dětmi jejího systematického úsilí o vtažení členů všech etnických skupin do politiky. Sunakovi rodiče jsou přistěhovalci indického původu, wimbledonská rodačka Badenochová vyrůstala v Nigérii.
Přímočará, ironická, arogantní
Proč se nejčastěji mluví o Badenochové? Jedním z důvodů je její schopnost umístit se strategicky v politickém životě své strany.
Čtěte také
Konzervativci jsou značně rozštěpeni v ekonomických i kulturních otázkách, a právě ona se prezentuje jako někdo, kdo je schopen jednotlivé rodiny zastřešit. Pěstuje si pověst pragmatické a neideologické političky, která přihlíží k realitě.
Část konzervativců ji ale také kritizuje za její až přílišnou pružnost. Vyčítají jí například nesplnění slibu, že zcela odstraní všechny evropské regulace. To nejen dosud z větší části neučinila, ale ani se k tomu evidentně nechystá, protože v zachování jejich větší části vidí výhody pro britské firmy.
Další kritici tvrdí, že se více soustředí na svou image a méně na reálnou práci ve svém vládním sektoru, třeba vyjednání nových obchodních smluv s USA a Kanadou. Komentátoři tvrdí, že není dobrá ve vytváření aliancí, je prý příliš přímočará a někdy ironická nebo arogantní.
Kontinuita i budoucnost
Badenochová je velmi zdatná debatérka a má oproti jiným řadu komparativních výhod. Má vzdělání v oboru IT i práva. Jako teenagerka žijící v Británii bez rodičů si na živobytí vydělávala ve fastfoodu a zná život z různých stran.
A jako žena černé pleti se ráda zapojuje do debat v roli kritičky woke agendy nebo imigračních otázek, zatímco proti ní často stojí levicoví bílí oponenti z privilegovaných kruhů. Proto si ji oblíbila část britské veřejnosti, která nechce slyšet jen o vinách staré Británie.
Do Westminsteru se dostala jako poslankyně za obvod v Essexu, a to největším náskokem za téměř sto let. Svou kancelář má v domě z 16. století, asi záměrně. V jistém ohledu tak dokonale ztělesňuje minulost, kontinuitu i budoucnost Británie.
Čtěte také
Aby se ovšem stala šéfkou strany, musí nejdříve prohrát konzervativec Rishi Sunak ve volbách. A aby se stala premiérkou, musí pak ještě v dalších volbách prohrát vůdce Labouristické strany. Kemi Badenochová má čas, srší optimismem a ještě jí nebylo pětačtyřicet.
Autor je komentátor Českého rozhlasu
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka