Jan Fingerland: Císař odchází, ať žije císař

30. duben 2019

Japonsko zažívá zkušenost, kterou většina Čechů nikdy nezakusí. Za doprovodu složitých rituálů odchází císař a nový se chystá nastoupit. To vše v zemi, která se stala symbolem technického pokroku.

Vlastně málo co charakterizovalo vládu dosavadního panovníka lépe než to, že byl symbolem, možná přímo ztělesněním přechodu mezi dvěma velmi odlišnými érami. Jeho otec Hirohito ještě vstupoval na trůn coby žijící bůh, který měl reálnou moc a mohl se považovat za potomka sluneční bohyně Amaterasu.

V mezích zákona

Jeho syn Akihito už nastupoval na trůn coby typický konstituční monarcha, který panuje, ale nevládne. Za manželku si navíc vzal neurozenou ženu a přebudoval styl svého panování – nezůstával v paláci, ale chodil mezi lidi. Zvláště se bude vzpomínat na to, že navštěvoval Japonce postižené různými katastrofami, včetně těch přírodních.

Japonský císař Akihito naznačil přání vzdát se trůnu

Japonský císař Akihito s císařovnou Mičiko

Japonský císař Akihito oslovil podruhé v historii své poddané prostřednictvím televize. V předtočeném projevu vyjádřil obavy o svůj zdravotní stav. Dvaaosmdesátiletý císař prohlásil, že si není zcela jist, zda bude schopen vzhledem ke svému věku a zdraví plně dostát svým povinnostem.

Je to model, který s větším či menším úspěchem zavedly v posledních desítkách let některé evropské monarchie. Stal se symbolem národa a také umožnil Japonsku změkčit jeho tvář v zahraničí, například tím, že navštívil místa, na nichž se japonští vojáci za 2. světové války dopouštěli zločinů. Císař nejednou předběhl tempo japonského veřejného mínění i demokraticky zvolených vlád.

Teď ale po 30 letech končí, a už sama skutečnost, že se rozhodl odejít sám, je relativní inovací – naposledy se to stalo před dvěma stoletími. Nahradí ho jeho syn Naruhito, který nepochybně naváže na otcův styl.

Na japonský trůn nastupuje Naruhito (na snímku s manželkou Masako)

Naruhito sám měl příležitost vidět Japonsko i jinak než většina jeho budoucích poddaných. Studoval v Oxfordu, zatímco jeho žena, nastávající císařovna Masako má za sebou Harvard.

Transformací prochází i sama společnost. Japonsko totiž čelí nejen množství přírodních katastrof, ale také hospodářské stagnaci a demografickému poklesu, který bude podle některých názorů nutné řešit připuštěním větší imigrace do Japonska a tedy i potenciálně i rychlou proměnou japonské společnosti.

Synové a dcery

Další modernizace monarchie má však momentálně mnoho odpůrců. Císařská rodina se neustále zmenšuje, protože z ní musí odejít každá žena, která se provdá za neurozeného Japonce. Současně tradicionalisté odmítají myšlenku na sňatky s příslušnicemi zahraničních královských rodin. Právě tyto kruhy prý patří k voličským oporám premiéra Šinza Abeho.

Jinou potíží je, že v této zmenšující se rodině se dlouho rodily jen dívky, týká se to i nastupujícího císaře Naruhita, který má „jen“ dceru. Podle stávajícího zákona ovšem na trůn může usednout pouze muž.

Jan Fingerland

Nástupníkem trůnu se tedy stane Naruhitův synovec, syn mladšího bratra. I ten měl nejdříve jen dvě dcery, než se mu narodil syn a tak se podařilo zažehnat problém, který se ovšem může objevit hned v příští generaci. Bylo by potřeba se vrátit k pravidlům, která platila do 19. století, kdy Japonsko mělo i císařovny, bylo jich prý celkem osm.

Chuť modernizovat pravidla se zřejmě prozatím vyčerpala zákonem z roku 2017, který umožnil abdikaci na císařský trůn, což pětaosmdesátiletý Akihito právě využil a odchází na odpočinek. A tak můžeme říci: císař odchází, ať žije císař.

Spustit audio