Jan Bednář: První žena v čele Evropské komise

17. červenec 2019
Názory a argumenty

První žena zvolená do čela Evropské komise, Ursula von der Leyenová, zvítězila jen těsnou většinou devíti hlasů z přítomných sedmi set čtyřiceti sedmi poslanců Evropského parlamentu. Hlasovali pro ni především evropští lidovci a liberálové a část socialistů, zatímco evropští zelení a euroskeptická uskupení byli ve své většině proti.

Vítězství Ursuly von der Leyenové je ovšem výsledkem mnoha kompromisů, stejně jako byla kompromisem už její nominace: jak víme, předsedové vlád všech členských zemí Evropské unie se kvůli tomu museli sejít dvakrát na mimořádném summitu, než dospěli ke shodě.     

Ivan Štern: Von der Leyenová bude tvrdě hájit evropské hodnoty, Orbán spláče nad výdělkem

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, sotva mohou na Západě zaznít. Kvůli politické korektnosti ne.

Kdyby náhodou nebyla zvolena – a o výsledku hlasování nepanovala jistota do poslední chvíle – šéfové vlád členských zemí by se museli sejít znovu a hledat jinou dohodu.

Pozoruhodné na zvolení Ursuly von der Leyenové do čela Evropské komise je na první pohled už to, že je žena. Je to poprvé v historii EU, kdy bude nejvyšší exekutivní funkci zastávat žena, což mimo jiné svědčí též o tom, že v Evropě stále pokračuje proces směřující k genderové rovnosti, který dále mění tvář evropské politiky a veřejného života vůbec.

Zelená Evropa

Z projevu Ursuly von der Leyenové, který přednesla v úterý před hlasováním na plénu Evropského parlamentu, ale i z politických jednání, které vedla s jednotlivými kluby europoslanců v minulých dnech, vyplývá, že její program bude (a musí být) kompromisem ve všech podstatných politických otázkách.

Thomas Kulidakis: Česko má při nominaci eurokomisaře šanci zúročit své nevítězství

Ursula von der Leyenová

Těžko se hledá eurokomisař či eurokomisařka za Českou republiku, když není jisté, jestli vláda bude pokračovat nebo se rozpadne. Zatímco se místní politická scéna oddává orgiím surrealistického absurdního dramatu s příměsí dadaismu v kulisách kreativního výkladu ústavy, zbytek světa nečeká.

Na prvním místě mezi jejími prioritami je třeba zmínit důraz na boj proti klimatickým změnám.

Příští předsedkyně Evropské komise chce podle svých slov usilovat o to, aby se Evropa stala do roku 2050 tzv. klimaticky neutrální. To znamená, že by pak přestala zatěžovat životní prostředí planety třeba kysličníkem uhličitým.

To je velmi ambiciózní plán, který se už setkal s ostrou kritikou například českého premiéra Andreje Babiše, který přesto nominaci von der Leyenové podpořil a europoslanci hnutí ANO pro ni hlasovali. Je ovšem předem jasné, že její plán v oblasti ochrany životního prostředí bude velmi obtížné uskutečnit.

Úkolů nad hlavu

Dalším velmi ambiciózním a těžko uskutečnitelným plánem příští předsedkyně Evropské komise bude sjednocení evropské politiky v otázkách migrace, míněno ilegální migrace. Jak víme, v té věci panují zatím v Evropě zcela rozdílné a vzájemně nesmiřitelné postoje, které se nijak nedaří překlenout, ačkoli – naštěstí – migrační vlna v posledních letech slábne.

Problém vyřešen není, jen počet uprchlíků, kteří přicházejí do Evropy ze zemí třetího světa, je dnes mnohem menší, než byl před čtyřmi lety, kdy migrační krize vrcholila.

Jan Bednář

Zkrátka není pochyb o tom, že příští předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová má před sebou hodně náročné úkoly. A můžeme si jen přát, aby v nich uspěla aspoň částečně.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Bednář
Spustit audio

Související