Ivan Štern: Von der Leyenová bude tvrdě hájit evropské hodnoty, Orbán spláče nad výdělkem

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.
Německá ministryně obrany Ursula von der Leyenová.

Otevřená slova, proč se na některou z vrcholných funkcí Evropské unie nepropracoval jediný kandidát východoevropských zemí, sotva mohou na Západě zaznít. Kvůli politické korektnosti ne.

A tak se o ně před několika dny postaral ljubljanský týdeník Mladina. Předeslal, že ani Slovinsko si v současné době nezasluhuje evropský respekt. A položil si řečnickou otázku, proč. Její odpověď pak vztáhnul na všechny východoevropské země. Pro Unii jsou velkým zklamáním. Za všechna ta léta, pomalu počínaje vstupem do ní, se projevují jako „nezralé, fašistoidní, nacionalistické, nelítostné a nedemokratické“.

Na Kaczyńském a Orbánovi se mi líbí důraz na národní stát a jeho zájmy, říká Zahradil (ODS)

Europoslanec Jan Zahradil

Česká republika bude mít v novém Evropském parlamentu dva místopředsedy, při obsazování nejvyšších unijních funkcí ale přišla zkrátka, stejně jako další země středoevropského regionu.

Je třeba poctivě přiznat, že první kamínek toho, co se na evropské voliče v souvislosti s obsazováním evropských vrcholných míst řítí, uvolnil francouzský prezident Macron. Zpochybnil legitimitu Manfreda Webera, kandidáta Evropských lidovců, vítězů voleb, na předsedu Evropské komise.

Druzí sociální demokraté pak ke své škodě, jak se později ukázalo, nezaujali jednoznačné stanovisko k Macronově neúctě vůči vůli evropských voličů, v patrné naději, že Evropská rada parlamentu nakonec na funkci předsedy Komise navrhne jejich kandidáta Franse Timmermanse.

Nestalo se. Díky Polákům a Maďarům. Timmermans se jim zajídal už řadu let jako člen komise svými nekompromisními postoji k jejich ostentativní demontáži právního státu a svobody slova.

Orbán spláče nad výdělkem

Rakouský sociálně demokratický europoslanec Andreas Schieder pro rozhlasovou stanici Deutschlandfunk označil argumenty maďarského premiéra Orbána, jimiž sestřeloval Timmermanse, za šílené.

Babišovy dobré vztahy s Macronem nebo Merkelovou jsou mýtus, říká politolog Kratochvíl

Petr Kratochvíl

Mezinárodní politiku studoval na několika univerzitách a v oboru byl jmenován profesorem. Petr Kratochvíl je výzkumníkem v Ústavu mezinárodních vztahů, který také vedl. V pokročilejším věku se rozhodl vystudovat navíc teologii, která je prý s politikou úzce spjatá.

Podle něho měl Orbán Timmermansovi mít za zlé, že se až příliš přehnaně staví za evropské hodnoty. Povedl se mu tak záviděníhodný eufemismus, jímž obešel nutnost přiznat, že nezávislost soudů a svoboda slova u něho doma dostávají na frak.

Rozzloben není jen zmíněný sociální demokrat, ale celá jeho parlamentní frakce.

Hodlá to proto Evropské radě při volbě předsedy komise osladit pěkně po topolánkovsku. Pro její kompromisní kandidátku Ursulu von der Leyenová jednoduše ruku nezvedne. Parlament Radě musí ukázat zuby.

Nevůle přijmout kompromis v osobě německé ministryně obrany není ani tak zdůvodňována její nezpůsobilostí. Naopak mnozí sociální demokraté uznávají, že se vyzná v mezinárodních vztazích. Že jako málokdo stojí o vznik evropských ozbrojených sil. A evropskou integraci že by nejraději dotáhla až do fáze Spojených států evropských. Ruku ale nezvednou. Její kandidatura nevzešla z vůle voličů, pouze z vůle evropského zákulisí.

Ivan Štern

Má-li Viktor Orbán pocit, že to Evropě s Timmermansem nandal, že je vítězem, mýlí se a nakonec spláče nad výdělkem. Ursula von der Leyenová, vyhraje-li, bude v otázce evropských hodnot nejméně tak tvrdá, jako byl Timmermans.

Autor je publicista

Spustit audio

Související