Jan Bednář: Podezřelá otrava bývalého ruského agenta

6. březen 2018
V Británii se Sergej Skripal jako penzista usadil pod novou identitou v nenápadném městě Salisbury

Agenti tajných služeb žijí nebezpečně a nikdy se asi nezbaví nepřátel, kteří je ohrožují na životě. Další důkaz o tom přichází nyní z Británie, kde pod skrytou identitou žil donedávna poklidně se svojí rodinou bývalý plukovník ruské vojenské rozvědky GRU Sergej Skripal.

Velkého a nejspíš i neodpustitelného provinění z hlediska svých nadřízených v Kremlu se dopustil v roce 1995, kdy se nechal naverbovat pro konkurenční tajnou službu, britskou MI6, které vyzradil v následujících letech mnoho cenných tajemství.

V roce 2004 byl odhalen a o dva roky později odsouzen na 13 let do vězení. Odseděl si však jen část trestu a už v roce 2010 byl vyměněn v rámci hromadné výměny odhalených a uvězněných tajných agentů mezi Východem a Západem.

V Británii se už jako penzista usadil pod novou identitou v nenápadném městě Salisbury, ale rodinný klid a štěstí netrvaly dlouho. Po dalších dvou letech mu zemřela žena, snad na rakovinu, a nedávno i syn, který shodou okolností zahynul i se svou přítelkyní během návštěvy Petrohradu.

Skripalovi byli otráveni dosud neznámou látkou

Britská vláda tvrdě odpoví

V neděli večer zavolali kolemjdoucí záchranku ke staršímu muži a mladší ženě, kteří seděli na lavičce před obchodním centrem v Salisbury. Žena byla zřejmě v bezvědomí a muž prý jen divně pohyboval rukama. Jednalo se o 66letého Sergeje Skripala a jeho 33letou dceru Julii.

Oba zůstávali ještě v úterý odpoledne v kritickém stavu v místní nemocnici a spolu s nimi je v nemocničním ošetřování i jeden z členů záchranky. Podle dostupných informací se zdá, že Skripalovi byli otráveni dosud neznámou látkou.

Jan Bednář

Odborníci usuzují, že se např. mohlo jednat o syntetickou drogu Fentanyl, která je prý asi 10 tisíc krát silnější než heroin a při větším množství může způsobit zástavu dýchání a smrt. Případ vyšetřuje britská protiteroristická jednotka.

Britský ministr zahraničí Boris Johnson prohlásil v dolní sněmovně parlamentu, že pokud se potvrdí podezření, že do případu je zapletené Rusko, britská vláda na to tvrdě odpoví.

Neopomněl připomenout případ Alexandra Litviněnka, který byl zavražděn v Londýně v roce 2006 pomocí radioaktivní látky. Vyšetřování pak potvrdilo, že stopy pachatelů vedly do nejvyššího ruského vedení.

  • Aktuální dění
  • Komentář