Jan Bednář: Donald Trump v Japonsku a napětí na Dálném východě

6. listopad 2017

Donald Trump je na návštěvě v Asii poprvé od svého nástupu do úřadu amerického prezidenta a je zcela logické, že jeho první zastávkou se stalo hlavní město Japonska, tohoto nejdůležitějšího a tradičně nejbližšího spojence USA na Dálném východě.

A jeho hostitel japonský premiér Šinzo Abe, který minulý týden zahájil již čtvrté funkční období v úřadu předsedy japonské vlády, naléhavě potřebuje americké spojenectví, v současné době ještě mnohem víc než dřív, a spoléhá na americkou vojenskou a politickou podporu jako na základní pilíř japonské bezpečnosti a stability celého regionu.

Nynější návštěva amerického prezidenta v Tokiu proto proběhla v atmosféře jasného vědomí vzájemné potřebnosti, jak to nakonec pěkně vyjádřil Donald Trump na společné tiskové konferenci, když řekl, že chystané velké nákupy amerických vojenských zařízení do Japonska „poskytnou Američanům práci a Japoncům bezpečnost“.

Z Japonska Donald Trump odcestuje nejprve do Jižní Koreje a pak do Číny a Vietnamu a na Filipíny. Celou jeho nynější cestu do Asie ale doprovází jako červená nit jaderná hrozba, kterou dnes představuje Severní Korea se svým nevyzpytatelným vůdcem a nejpřísnějším totalitním režimem, jenž se netají svou rozpínavostí a nepřátelstvím vůči světu.

Americký prezident Donald Trump a japonský premiér Šinzo Abe

Opatrnost na místě

Severokorejský jaderný program, jak známo, postupuje v posledních měsících zvýšenou rychlostí vpřed a dnes už není pochyb o tom, že ohrožena dávno není jen Jižní Korea, ale určitě i Japonsko a možná to nebude dlouho trvat, kdy Severní Korea zdokonalí svůj jaderný arzenál do té míry, že by mohla opravdu zaútočit i na Spojené státy, jak to ostatně tamní agresivní propaganda už dlouho slibuje.

Z tohoto hlediska bude mít největší význam nadcházející jednání amerického prezidenta v Pekingu, neboť jedině Čína ze všech těchto zemí by mohla vyvinout na severokorejský režim alespoň nějaký nátlak, aby eventuálně své zahraničně politické cíle jaksi „korigoval“ směrem k mírovému řešení.

Americký prezident Donald Trump a japonský premiér Šinzo Abe

Bývají to ostatně právě čínští představitelé, kdo v poslední době v okamžiku opakovaných diplomatických krizí, které způsobují severokorejské jaderné testy, vyzývají k uvážlivosti a k jednání a odmítají jakékoli silové řešení.

Číňané tak vlastně opakovaně umravňují nejen svého agresivního severokorejského souseda, ale i současného amerického prezidenta, který obvykle nemívá daleko ke slovníku, jenž bývá mezi diplomaty považován za kontraproduktivní.

Situace na Dálném východě je velmi nebezpečná, na tom se shodují všichni, a je proto jistě na místě zvláštní opatrnost.

autor: Jan Bednář
Spustit audio