Jako dokonalá bouře. Británie zápolí s epidemií a brexitem zároveň, do toho Vánoce, říká novinářka

22. prosinec 2020

Velká Británie vězí na pokraji tvrdého brexitu. A jih země se teď navíc vypořádává se šířením nové mutace koronaviru, která je podle odborníků výrazně nakažlivější. Přestože se nezdá, že mutace způsobuje horší průběh nemoci, dostalo se Spojené království do izolace od zbytku Evropy. Imunolog Václav Hořejší ale uklidňuje, že virus mutuje neustále a zatím se nezdá, že by jihoanglická forma způsobovala horší průběh onemocnění.

Pro úspěšné trasování nových variací viru je podle Hořejšího zásadní intenzivní testování, které v Británii probíhá: „Od začátku pandemie tam bylo provedeno asi 140 tisíc kompletních sekvenací virů získaných od různých pacientů. U nás to bylo jen několik desítek.“

Čtěte také

Podle Hořejšího byl kmen ojediněle zaznamenán také  v Dánsku, Nizozemsku nebo Jižní Africe. „Je docela možné, že to jsou ojedinělé výskyty, které neměly dosud šanci se rozšířit. A že zrovna v Anglii tento kmen našel zvlášť příznivé podmínky, třeba superpřenašeče. Ale to všechno pořád nevíme,“ odhaduje imunolog. 

A dodává: „Není to překvapením. Trochu jiná forma koronaviru převládla i na přelomu dubna a května v Itálii.“

Epidemie, brexit a Vánoce

Ve Velké Británii se ale sešly dvě krizové situace najednou – nejen epidemie, ale i brexit. A k tomu máte ještě Vánoce, komentuje aktuální zjitřenou situaci v zemi Tereza Anteneová, novinářka žijící v Londýně.

„Je to situace, která se dá přirovnat k dokonalé bouři,“ říká a vysvětluje:

„Přísun negativních informací je neustálý. Obávám se, že ta panika už tady je a nedá se zastavit. Stejně jako když začala pandemie, to byly taky prázdné regály. Myslím, že to brzy nastane.“

Hosty byli:
Václav Hořejší, imunolog
Tereza Anteneová, spolupracovnice Českého rozhlasu, novinářka a mediální konzultantka v Londýně
Petr Kaniok, Katedřa mezinárodních vztahů a evropských studií při Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity

„Nedostatku zboží v regálech jsem si zatím nevšimla, ale to se může změnit třeba už ve čtvrtek nebo v pátek,“ říká. A připomíná, že například většina zeleniny se do Británie dováží z kontinentální Evropy.

Dodává přitom, že ve světle končícího a zatím stále neúspěšného vyjednávání o podmínkách odchodu Spojeného království z Evropské unie lze spekulovat o možnosti, že Francie na 48 hodin zavřela svou hranici s ostrovním státem ve snaze přitlačit unijního odpadlíka ke zdi.

Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Šárky Fenykové a Jana Bumby.

Spustit audio

Související