Jaké důchody mají komunističtí funkcionáři? „Odpověď mě šokovala,“ říká poslanec Žáček (ODS)
Česko se stále potýká s tíživým dědictvím totality. I když byl už začátkem 90. let komunistický režim odsouzen jako zločinný, tisíce bývalých vysokých funkcionářů a důstojníků StB dodnes pobírají relativně vysoké důchody a výsluhy. Mnoho z bývalých disidentů má renty naopak minimální – protože byli ve vězení nebo v emigraci.
Poslanec za ODS Pavel Žáček kvůli tomu loni interpeloval ministerstvo práce a sociálních věcí. V odpovědi se dozvěděl, že se nedá dohledat, jak vysoké důchody doopravdy vysocí komunističtí funkcionáři dnes mají.
Čtěte také
„To mě naprosto šokovalo. Myslel jsem, že se u nás obrací každá koruna – v každém případě víme, podle jakého zákona a podle čeho konkrétní člověk ten důchod dostává,“ říká Žáček.
Na Slovensku nedávno přijali zákon, který se snaží takovou křivdu napravit. Michal Miklovič z Ústavu paměti národa v Bratislavě vysvětluje, jak to funguje:
„Máme právo oslovit ústavy sociálního zabezpečení, které nám dají zpětnou vazbu a potvrdí, že daná osoba ještě žije. To abychom například nepřipravovali podklady k osobám, které už zesnuly a kterých se už dopad toho zákona nebude týkat.“
Poslechněte si celé Zaostřeno věnované těžkému hledání nápravy křivd způsobených desetiletími totalitní vlády. Pořad natočil Vít Pohanka.
Související
-
Tragický příběh československých osadníků v Sovětském svazu. Jaromír Marek o komuně Interhelpo
„Českoslovenští dělníci-komunisté si tak paradoxně vyzkoušeli společnost, kterou komunistická strana začala budovat v celém Československu po převratu v roce 1948.“
-
Kamila Pešeková: Třicet let po pádu komunismu nemá Slovensko jasno o své bezpečnosti
Když slovenský generální prokurátor Maroš Žilinka počátkem roku varoval před obrannou dohodou se Spojenými státy, vyvolalo jeho vystoupení značné překvapení.
-
Máslo za 10 korun a pivo za 2,50. Opravdu jsme se za komunismu měli lépe?
Rohlík za 30 haléřů nebo kostka másla za deset korun. Takové ceny tuzemští zákazníci vídali v obchodech před listopadem 1989. V přepočtu ale dnes nakoupíme levněji.