Jak se ze dvou kratičkých slov "Me Too" mohl stát ze dne na den světový fenomén?

4. únor 2018

Hosty debaty Vertikály byli Klára Boumová, projektová manažerka z Charity a Roman Joch, ředitel Občanského institutu. Diskutovalo se o tom, jaké faktory a okolnosti způsobily, že kampaň Me Too, nabyla nečekaných rozměrů. Klára Boumová je přesvědčena, že kampaň poukazuje na kulturní rys západní společnosti, která zůstává i nadále maskulinní a patriarchální. Roman Joch naopak varuje před slabým místem, kdy nejsou vynášeny kriminální rozsudky, a přesto se ničí reputace lidí.

Známá americká moderátorka Oprah Winfreyová pronesla při udílení Zlatých Glóbů proslov, který následně citovala a probírala média po celém světě. Konstatovala v něm, že se ženám příliš dlouho nevěřilo, když se odvážily promluvit o své zkušenosti s násilím ze strany mužů. „Ale tyto časy končí. Na obzoru svítá nový den a dnešní dívky už nebudou nikdy muset přijít s ponižujícím přiznáním – já také,“ řekla slavná moderátorka.

V souvislosti s kampaní „Me Too“ se v rámci debaty zavzpomínalo i na slavnou aféru tehdejšího amerického prezidenta Billa Clintona a jeho stážistky Moniky Lewinské. Roman Joch se domnívá, že tak hladce by to dnes Clintonovi u americké společnosti neprošlo.

autor: ehů
Spustit audio