Jak se spouští alergie a co se odehrává v našem těle? Odpovídá seriál o ekzémech, jídle i hmyzím jedu

Vědci chtějí lépe pochopit atopický ekzém a alergie. Zkoumají proto střevní i kožní mikrobiom

Vědci z Mikrobiologického ústavu Akademie věd zkoumají souvislosti mezi střevním a kožním mikrobiomem a rozvojem atopického ekzému. Snaží se tak lépe porozumět mechanismům, které mohou v těle vést k alergickým reakcím. V gnotobiologické laboratoři v Novém Hrádku u Náchoda k tomu používají bezmikrobní myši.

Správná funkce pokožky i trávení závisí na rovnováze miliard mikroorganismů, které v nás žijí – tedy právě na kožní a střevní mikrobiotě. Pokud v ní nějaká bakterie chybí, nebo naopak přebývá, nastává problém.

Čtěte také

Experimentální část výzkumu probíhá v gnotobiologické laboratoři Mikrobiologického ústavu, která je výjimečná chovem unikátních bezmikrobních laboratorních zvířat. V trávicím traktu nemají žádné detekovatelné bakterie a žijí ve zcela sterilním prostředí – jsou proto unikátním modelem biomedicínského výzkumu. Lze je „osadit“ vybraným kmenem bakterie či bakteriální směsí a testovat, jestli se zhorší, nebo zlepší průběh modelového onemocnění.

Díky spolupráci s Fakultní nemocnice v Motole dostávají vědci vzorky stolice od dětí trpících atopickou dermatitidou a potravinovou alergií. A zároveň stěry z postižené kůže.

Vědci chtějí lépe pochopit atopický ekzém a alergie. Zkoumají proto střevní i kožní mikrobiom

„Bezmikrobní myši osazujeme mikroorganismy obsaženými ve vzorcích a sledujeme, zda a jakým směrem se střevní a kožní mikrobiota pacientů a zdravých dětí podílí na rozvoji alergického onemocnění v myším experimentálním modelu,“ vysvětluje Dagmar Šrůtková z gnotobiologické laboratoře.

S atopickým ekzémem se potýká asi dvacet procent nejmenších dětí a dvě až tři procenta dospělých. Na kůži devadesáti procent lidí trpících atopickou dermatitidou se navíc vyskytuje bakterie Staphylococcus aureus – i ta je předmětem vědeckého zájmu.

„Neví se ale, jestli jde o příčinu, anebo důsledek vzniku kožních lézí u dětí s tímto typem alergií. I to je jedna z věcí, kterou se zabýváme,“ doplňuje mikrobioložka.

Poslechněte si reportáž Andrey Skalické. 

Spustit audio