Jak se spouští alergie a co se odehrává v našem těle? Odpovídá seriál o ekzémech, jídle i hmyzím jedu

Za rozvojem vzdušné alergie může být přehnaná čistota. Nejlepší bariéry má člověk v nose

Obvyklým spouštěčem respiračního alergického onemocnění jsou pyly, domácí roztoči, plísně a zvířecí srst. Lidí se vzdušnými alergiemi přibývá, nejpravděpodobnější příčinou je podle takzvané hygienické hypotézy náš životní styl a už od dětství přehnaná hygiena. Respirační alergie se projevují hlavně alergickým zánětem spojivek, bronchiálním alergickým astmatem nebo alergickou rýmou. Objevit se ale může taky ekzém.

„Vzdušné alergeny alergizují tělo na všech místech, kde se s nimi imunitní systém setkává,“ vysvětluje Ambulance alergologie a imunologie a taky Plicního oddělení Uherskohradišťské nemocnice Arnošt Sobol.

Čtěte také

Teď o prázdninách dominují alergeny trav a bylin. Často se u lidí, kteří jsou zcitlivělí na vzdušné alergeny, projevy alergózy zhoršují při sekání trávy, hrabání sena, pobytu na loukách nebo v přírodě.

Nejčastější vstupní branou jsou dýchací cesty, oči, ústa, popřípadě i kožní povrch. Lidem s respirační alergií se proto doporučuje dýchat nosem. Právě v něm totiž máme nejfunkčnější bariéry pro vstup alergenů do těla.

„Ať se to týká dobrého zvlhčení, mechanických zábran chlupů a podobně. Pokud lidé dýchají ústy, vstup do organismu je pro alergeny jednodušší,“ říká Sobol.

Moc čistoty, málo podnětů

Pacientů se vzdušnými alergiemi přibývá. Třeba alergickou rýmou dnes trpí až 15 procent populace. Mezi odborníky je nejdiskutovanější příčinou takzvaná hygienická hypotéza.

Mluví se o alergickém pochodu, který se spouští v dětství tím, že žijeme, dá se říct, v blahobytu a ve velmi sterilním prostředí s vybranou výživou. Tělo se od malička nesetkává s velkým množstvím inzultů a imunitní systém nebojuje tak, jak by měl. Začíná tak bojovat proti podnětům, s kterými by ani bojovat neměl, obrací se často sám proti sobě, anebo reaguje alergicky,“ přibližuje Sobol.

Léčba symptomů i zvykání na alergen

Léčba alergie je na jednu stranu symptomatická, která lidem uleví od projevů. Podstatu onemocnění ale nevyřeší. Tělo by totiž alergické částice mělo přestat vnímat jako cizí a mělo by proti nim přestat reagovat.

Čtěte také

„V těchto případech se využívá takzvaná alergenová imunoterapie, kdy se alergik vystavuje působení alergenu v určitých koncentracích. Imunitní systém začne postupně alergeny tolerovat a přestane proti nim bojovat,“ doplňuje Arnošt Sobol.

Vhodné jsou takové tablety s alergenem právě pro lidi s respiračními alergiemi, pokud ovšem netrpí jiným druhem imunitního onemocnění.

Nejhorší je kočičí srst

Roztoči se v interiérech vyskytují téměř všude. Kromě lůžkovin můžou být v kobercích, závěsech nebo i v prachu. Vedle roztočů a pylů patří mezi vzdušné alergeny také plísně nebo srst zvířat. Největším alergenem v domácnosti je pak kočičí srst. Alergie na ni se může projevit už při pohlazení zvířete zarudnutím kůže v místě kontaktu se srstí nebo kýcháním a zánětem spojivek.

Čtěte také

„Doporučuje se důsledná hygiena, jako je koupání zvířat a čištění pelíšků,“ uzavírá primář Sobol.

Dalším vzdušným a celoročním alergenem jsou plísně, a to hlavně v interiérech. I když je alergie na plíseň vzácnější než třeba ta na pyly, vnímavého jedince může dráždit už i plocha velikosti jedné obkladové dlaždice o hraně 15 centimetrů.

Poslechněte si reportáž Martiny Rasch.

autor: NEPOUŽÍVAT - Martina Rasch
Spustit audio