Jak odpoví křesťanský svět na žádosti čínských křesťanů o azyl?
Vatikán podléhá iluzi, že jakousi svou vstřícností vůči zavile ateistickému režimu v Číně dosáhne skutečných úlev pro věřící. Tady je prý Vatikán na velkém omylu. Ústupky bude Čína vnímat spíš jako důkaz toho, že se posiluje její postavení ve světě a že západ se teď musí víc klanět trůnu v Pekingu.
Čínští křesťané přišli do Česka, aby mohli svobodně vyznávat svoji víru. A to jako motiv emigrace nebývá časté, zdůrazňuje Alena Fendrychová z Diakonie Českobratrské církve evangelické. Ministerstvo vnitra ale nedávno přiřklo azyl jen několika z nich.
Bývalý politik Pavel Bratinka, podle kterého má tento krok významný geopolitický aspekt, k tomu podotýká, že Čína není země plošného teroru a v současné době jde o to, jaký se při udělování azylu vytvoří precedens. Laťka by se podle jeho názoru měla nastavit ve veřejné debatě a měla by se toho ujmout Poslanecká sněmovna, nikoliv jenom úředníci ministerstva vnitra.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.