Jak najít nové přátele v pozdějším věku? Musíme mít odvahu sdílet. I pár minut je důležitých, radí terapeut Vojtko

30. červen 2024

Do věku dvou až tří let je pro děti důležité především stabilní rodinné zázemí. Pak se ale začínáme socializovat s ostatními dětmi a vytváří se první přátelství. Některá mohou vydržet celý život. Jak ale vznikají kamarádské vztahy v důchodovém věku? A nezůstaneme osamělí? V pořadu Leonardo Plus odpovídá párový terapeut Jan Vojtko.

Z dlouhodobých výzkumů vyplývá, že důležitost přátelství stoupá s věkem. „Pokud senior cítí osamělost, což je subjektivní pocit sociální izolovanosti od širší sociální sítě, zvyšuje se riziko dřívějšího úmrtí,“ upozorňuje terapeut Vojtko.

Čtěte také

Rodina podle něj obsah přátelství simulovat nedokáže. „Děti mají velmi často své rodiny, vlastní životy, které potřebují zažít a potřebují zabezpečit spoustu věcí okolo sebe,“ popisuje Vojtko. Starat se o staršího příbuzného a dělat mu společnost, tak to může být časově náročné.

V pozdějším věku se ale také mění přístup, jakým přátelství vnímáme. Sociologové a psychologové, kteří se seniorům věnují, popsali princip, který nazvali socioemocionální selektivita. „Čím víc stárneme, tím si víc bedlivě vybíráme, utužujeme a zužujeme náš pohled na kamarádství a jeho kvalitu,“ vysvětluje Vojtko.

„Všímáme si, že nám stačí jeden dva kamarádi, kteří jsou pro nás sociálně i emocionálně tak blízcí a bezpeční, že už nemáme potřebu vyhledávat jiné vztahy. Bohužel nás to pak zbavuje odvahy navazovat přátelství nová,“ podotýká terapeut.

Nový kamarád

Je možné, aby si lidé v seniorním věku zvládli nahradit přátelství, která se budovala už od mladých let?

Nové přátelství v důchodovém věku je jiné. Má jinou hloubku.
Jan Vojtko

„Moc bych si přál, aby ano. Tu dlouhodobost ale nenahradíte. Můžete se potkat s někým velmi sympatickým poté, co odešel dlouholetý kamarád. Ale dlouhodobost, která je důležitá, tam není,“ přiznává Vojtko.

Čtěte také

Na druhou stranu upozorňuje, že dlouholeté zkušenosti mohou pomoci, aby nové přátelství vzniklo a rozvinulo se velmi rychle.

„Neříkám, že nemůže vzniknout nové přátelství, ta hloubka bude ale jiná, bude to jiné přátelství. Nechci hodnotit, jestli kvalitnější nebo méně kvalitní, ale jiné,“ míní.

Dodává, že je proto v tomto věku důležitá podpora odborníků, psychologů nebo sociálních pracovníků, kteří mohou člověku pomoci úmrtí dlouholetého kamaráda překlenout a navázat nové vztahy.

„Sdílet“

Klíčem k hledání nových přátel i v pozdějším věku je podle terapeuta odvaha sdílet. „Sdílet věci, které se mi líbí i nelíbí. Mít odvahu se fyzicky potkat. I když jsme pod nánosem práce a těžkostí, tak setkání s kamarády nemusí být na hodiny,“ uklidňuje.

Čtěte také

„I jenom letmý pokec s cizími lidmi na ulici, nebo někde ve frontě na kafe velmi napomáhá zpracovávání stresu,“ dokládá Vojtko výzkumy.

Přátelství si často romantizujeme. Lidé mívají pocit, že kamarádi spolu musí být dvakrát třikrát do týdne na dvě hodiny. Není to prý potřeba.

„Tenhle svět je uspěchaný. Můžeme si ale zavolat a potkat se na deset minut na kafe uprostřed města a pak zase jet domů, protože toho máme mraky. To je neuvěřitelně báječná věc,“ uzavírá párový terapeut Vojtko.

Jaká úskalí přináší vztahy v digitálním světě? A jaký vliv může mít v přátelství sexualita? Poslechněte si celé Leonardo Plus v audiozáznamu. Moderuje Šárka Fenyková.

autoři: Šárka Fenyková , fos

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.