Jak dělat humor za protektorátu i za komunistů? Na to přišel Jiří Štuchal
Před 40 lety – 2. března 1979 – zemřel herec, imitátor, konferenciér, spisovatel a dlouholetý rozhlasový redaktor i moderátor Jiří Štuchal.
Narodil se v roce 1912 a po maturitě pracoval jako bankovní úředník. Od konce 30. let se postupně prosadil jako estrádní i rozhlasový komik, autor a interpret řady představení a pořadů.
V závěrečné etapě svého uměleckého působení patřil mezi nejpopulárnější české komiky. Vrchol jeho kariéry přitom nesporně spadal do 2. poloviny 60. let.
Vzpomínky nejen na protektorát
Jeho nejstarší nahrávka v rozhlasovém archivu není přesně datována. Pochází z pořadu, který byl odvysílán v roce 1961 a připomínal už tehdy stařičké rozhlasové záznamy. I přes horší technickou kvalitu tohoto snímku jsme vybrali a zařadili část této unikátní nahrávky.
Ukázky z osobních vzpomínek Jiřího Štuchala jsme vybrali ze dvou rozhovorů, které byly Československým rozhlasem odvysílány v letech 1966 a 1968. Na jejich výsledné podobě se nesporně podepsala svobodnější dobová atmosféra.
Dozvíme se, kdy a jakým způsobem začal Jiří Štuchal spolupracovat s rozhlasem, o obtížnosti rozhlasové práce v období protektorátu a doby následující a zazní i nezbytné historky z natáčení.
Šťastnou cestu i víkend
Dále jsme zařadili ukázky ze Štuchalova rozhlasového cyklu o anekdotách i dalších rozhlasových pořadů z 60. let (Vinnetou je zase sám doma), na kterých se podílel. Z řady silvestrovských pořadů, které Jiří Štuchal uváděl, jsme vybrali ukázky z roku 1954. Štuchal se zde mimo jiné uvedl jako autor monologu pro Stellu Zázvorkovou, z něhož jsme – z časových důvodů – zařadili alespoň část.
Kromě mnoha dalších aktivit moderoval Jiří Štuchal od roku 1962 pravidelný a velmi populární pořad pro motoristy nazvaný Šťastnou cestu. Tento pořad, přejmenovaný později na Šťastný víkend v odpočinku, sportu i zábavě, uváděl i na počátku 70. let, kdy už bylo – díky nastupující normalizaci – jeho působení v Československém rozhlase výrazně omezeno.
Pro ilustraci jsme zařadili ukázku z tohoto pořadu ze závěru roku 1971, o rok později byl pořad zrušen úplně a Jiří Štuchal z rozhlasu odejit.
Související
-
Jiří Ruml. Reportér, který své chyby přijal, poučil se z nich a dlouhá léta se je i snažil odčinit
Mladý novinář a muž, který stál za obnovou Lidových novin Jiří Ruml (1925–2004) se po únorovém převratu přesunul z rodné Plzně do Prahy.
-
Dobrý a ještě lepší František Nepil. Měl dobrácký a zároveň trochu lišácký hlas, řekl o něm Křesťan
Málokterý spisovatel naplnil význam slova „vypravěč“ tak vrchovatě jako František Nepil. Své vtipné, lidské a mile vypointované texty totiž dokázal i výborně interpretovat.
-
Vilém Hejl: Velký talent, ale to nejlepší by napsal, kdyby žil dál
Když 23. ledna 1989 v Mnichově nečekaně zemřel český spisovatel Vilém Hejl, zpráva o jeho úmrtí zapadla. Praha totiž žila úplně jinými událostmi.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
3x Karel Klostermann
Komplet obsahuje dva šumavské romány Ze světa lesních samot, V ráji šumavském a povídkový soubor Mrtví se nevracejí z pera klasika české literatury Karla Klostermanna (1848 - 1923), který tomuto kraji zasvětil celé své dílo.