Izrael slaví 70. výročí vyhlášení nezávislosti. Každý rok je to jindy

Oslava 70. výročí nezávislosti Izraele
Oslava 70. výročí nezávislosti Izraele

Izrael byl založen 14. května, kolem tohoto data by se měla přestěhovat americká ambasáda z Tel Avivu do Jeruzaléma, jak nedávno potvrdil americký prezident Donald Trump. Vznik státu se ale slaví už 18. dubna.

„Izrael obnovil prastarou tradici židovské státnosti a napojil se na všechny důležité tradice, včetně starých židovských svátků. Bylo třeba, aby s nimi korespondovaly i ty novodobé, a proto jsou zahrnuty v hebrejském lunárním kalendáři. Jejich data se proto vůči tomu gregoriánskému pohybují,“ vysvětluje zpravodaj České televize Jakub Szánto.

Čtěte takéIzraelský premiér Benjamin Netanjahu si v Evropě vybírá špatné přátele

Oslavám předchází svátek Jom ha-zikaron, kdy se vzpomíná na oběti válek a teroristických útoků. Od druhého dne, který začal včerejším západem slunce, se naopak slaví. Konají se vojenské přehlídky a kvůli velkému koncertu bylo večer uzavřeno centrum Tel Avivu.

„Zhruba pětinu občanů tvoří izraelští Arabové, kteří žijí především na severu země a svátek neslaví. Dá se očekávat, že 14. května na Den katastrofy vyvěsí černé prapory. Izraelská majorita nebo drúzská a další menšiny si vznik Izraele připomínají bujarými oslavami,“ přibližuje.

Převládá hrdost, že se podařilo stát udržet, zvítězit ve všech válkách se sousedy i přečkat vlny palestinského terorismu. To je dominantní emoce.
Jakub Szánto

„Izrael má co oslavovat. Je to země zrozená na poušti a bažinách, od prvního dne byla ve válce se sousedy a neprožila jediný rok bez teroristického útoku. A navzdory tomu je to vzkvétající svobodný a bohatý stát,“ doplňuje bývalý velvyslanec v zemi Tomáš Pojar.

Vznik Izraele podporovalo i Československo, včetně dodávek zbraní. Oslavy se proto budou letos konat i v reprezentativních prostorách Pražského hradu. Oficiální záštitu nad nimi převzal prezident Miloš Zeman.