Ivan Štern: Odolnost sociálních států a koronavirová krize
Stará rabínská moudrost praví, že obšťastnit rybou hladového chudáka je chvályhodné. Účinnější ale je naučit ho chytat ryby.
Moderním jazykem řečeno: mezi sociálními státy rozličného druhu prim hraje sociální stát obdarovaný inteligencí. Ryba hlad zažene. Stvrdí ale i neměnnost chudákova postavení. Tomu, kdo se naopak naučí nahazovat udičku, svitne naděje, že onen skličující a nedůstojný nuzný stav jednou zanikne.
Čtěte také
Od počátku koronavirové krize podle amerického ministerstva práce zaměstnání ztratilo a požádalo o podporu na 30 milionů Američanů. Představují více než 10 % všeho obyvatelstva. Dostalo se jim ryb. Nejspíš zatím v hojné míře.
Od počátku krize v Německu podle jeho agentur práce nezaměstnanost o něco málo sice poskočila, nicméně drtivá většina potenciálně nezaměstnaných ve výši 10 milionů Němců skončila v režimu „kurzarbeit“. Počtem představují rovněž více než 10 % všeho obyvatelstva. Nedostalo se jim jen ryb. Učí se je i chytat.
Nezaměstnaní Američané mají jediné jisté. Nějaký čas zůstanou na podpoře. Jejich budoucnost je nejasná, spíš chmurná.
Ovlivnit svoji pracovní budoucnost
Němci v režimu „kurzarbeit“ zůstávají v práci, sníženou možnost zaměstnavatele jim platit plnou mzdu kompenzuje stát a jejich budoucnost lemuje naděje, že jim stávající práce, tedy to, co dovedou nejspíš nejlépe, zůstane.
Čtěte také
V závislosti na způsobu, jak je sociální stát koncipován, krizi odolává některý více, některý méně úspěšně. Míra jeho úspěšnosti předurčuje i úspěch celé ekonomiky.
Podobně jako talmudští mudrci před 100 lety uvažovali i staří socialisté. Sociální stát nepovažovali za cosi, co stojí mimo ekonomiku, ale za její součást, za činitele, který, pokud je dostatečně pružný a vnímavý, je s to úspěšně vyrovnávat její krizové výkyvy a udržet ji tak nad kritickou hranicí.
Inteligentní sociální stát je dobrou zprávou i pro samotný kapitalismus. Snaha neoliberálů ho osekávat na záchrannou síť, ve které potřebný neumře sice hlady a dostane se mu nejnutnější péče, byla pošetilá. Hlavně nepoučená. Pokud je základním znakem kapitalismu hromadná výroba a pokud v jeho povaze není schopnost vždy si pro ni zajistit odpovídající hromadnou poptávku, pak role sociálního státu, hlavně toho sázejícího na inteligenci, je nezastupitelná.
Zaměstnanec nacházející se v režimu „kurzarbeit“ čelí také riziku nezaměstnanosti. Dostává se mu ale možnosti tvořivým a inteligentním způsobem pokusit se vlastním úsilím svoji pracovní budoucnost ovlivnit. Učí se chytat ryby. Stále mu nemusí znít v uších, aby zanechal vší naděje.
Nezaměstnaný, řečeno dnešní hantýrkou, má vymalováno.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.