Ivan Štern: Mnichovská radnice chce přijmout uprchlíky z Běloruska
„Nemůžeme už déle přihlížet tomu, jak na hranici Evropské unie jsou lidé ponecháváni bez špetky naděje a v nejistotě, a kde někteří umírají hlady a vyvolanými nemocemi,“ napsala v dopise jménem mnichovské radnice místostarostka a sociální demokratka Verena Dietlová. Dopis adresovala spolkové vládě. Nabídla, že Mnichov je připraven spěšně a bez byrokratických překážek tamější uprchlíky přijmout.
Rychlost je nyní rozhodující. Přichází zima a lidem uvízlým mezi běloruskou a polskou policií hrozí, že budou navíc hynout podchlazením. Evropská unie přece nemůže jen tak nečinně přihlížet k odehrávající se tragédii.
Čtěte také
Mnichovská radnice není ojedinělým případem. Mnohá z německých měst se už v minulosti ozvala ve prospěch uprchlíků a žádala spolkovou vládu, aby jim umožnila se o ně postarat. Ač pro uprchlíky má vytvořeny vhodné podmínky, o jejich přijetí do země rozhodovat nemůže. Rozhodnutí je na spolkové vládě. Jde zpravidla o města, kde vládnou sociální demokraté. Vedle Zelených v otázce uprchlické jsou o poznání vstřícnější, než jimi jsou strany křesťanské.
Mnichov je v Bavorsku politicky výjimečným zjevem. Zbytek země volí vpravo, jen mnichovská radnice po desetiletí zůstává rudou.
Zdrženliví Iráčané a Jemenci
Bavorský ministerský předseda Markus Söder, křesťanský sociál, vyzval naopak k určité uměřenosti. Situace, již Německo zažilo v roce 2015, se nesmí opakovat. Republika proto své hranice rozhodně neotevře. Zoufalou situaci, v níž se nacházejí uprchlíci dovezení Alexandrem Lukašenkem, nezpochybňuje a ujišťuje, že Německo je připraveno pomoci. Jen neřekl, jak konkrétně.
Čtěte také
V bilančním rozhovoru stávající spolkový ministr zahraničí Heiko Maas, stranický kolega mnichovské starostky, odmítl srovnávat rok 2015 s nynější situací na polsko-běloruské hranici. Srovnání považuje za zavádějící. Nynější krize má jinou dimenzi. I co do počtu uprchlíků.
Nutné je přesto nejprve přesvědčit sousední státy, aby přestaly do Minsku létat a vozit sem Lukašenkovy uprchlíky. Osobně se Maas zasloužil o to, že zcela zdrženliví jsou nyní Iráčané a Jordánci a že Turci tím směrem odmítají brát na palubu Iráčany, Syřany a Jemence.
Z rozhovoru nepřímo plyne, že uprchlíkům, uvízlým na hranici, bude možné účinně pomoci teprve, až Lukašenko přijde o možnost je pašovat letecky. Ke slovu se pak dostane i mnichovská starostka a její pohostinné město. Jen aby v té chvíli už nebylo pozdě.
Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.