Ivan Štern: Gastarbeiter jako učebnicový uprchlík?
U příležitosti setkání zemí, tvořících evropské politické společenství konaného v albánské Tiraně přijal britského premiéra Keira Starmera jeho albánský protějšek Edi Rama. Starmer dorazil s domácím úkolem zjistit, jak probíhá provoz detenčních táborů, umístěných na území Albánie.
Čtěte také
Britská vláda, stejně jako celá řada vlád evropských považuje uprchlický problém za nehojící se ránu na těle Evropy. Přesto či právě proto s ní musí být učiněn rázný konec, nemá-li být nadále nebezpečně ohrožována sama podstata evropské demokracie. Neohrožují ji totiž ani tak utečenci, jako politické síly, které z jejich existence úspěšně vytloukají politický kapitál.
Zmínka o labouristickém premiérovi není náhodou. Snahu v otázce uprchlíků přitvrdit, někdy až za hranu předpokládatelné evropské vstřícnosti, lze vysledovat jak u britských labouristů, tak i u řady evropských sociálních demokracií.
Uprchlíci a nechuť voličů
Sociálně demokratická hnutí sice na první místo kladou důraz na nedotknutelnost důstojnosti člověka – a z něj odvozují i svůj vztah k uprchlické otázce –, paradoxně však od toho postoje v konkurenci s pravicovými extremisty upouštějí.
Čtěte také
Uprchlické vlny, které v novém století zavalují Evropu tak, že by si byla s nimi jednoduše neporadila, kdyby se bylo nenašlo několik ochotných států je zvládat. Nicméně rostoucí nechuť obyvatelstva, a na ní se přiživující pravicový populismus, tomu postupně učinily konec.
Nabídkou jednoduchých, rázných a rychlých řešení populisté upoutávali pozornost. Nikoho nezajímalo, že jimi nabízené je neuskutečnitelné. Stalo se jednoduše obecně směrodatné pro jakékoli politické usilování a všichni se tomu poslušně přizpůsobili. Někdy překvapivě s výsledkem pozitivním.
Přitvrzuje se
Přitvrzení v uprchlické otázce dánským sociálním demokratům vyhrálo volby. Švédští sociální demokraté chtějí podobně napravit nedávno prohrané volby.
Čtěte také
Prohráli je s krajně pravicovými švédskými demokraty. To ještě přísahali na kulturní rozmanitost. Nyní je v tvrdosti napodobují.
Stejně tak němečtí sociální demokraté. Už ne toleranci, ale raději sdílejí přísnost křesťanské unie v naději, že tak společně zúží pole působnosti krajním extremistům z Alternativy pro Německo.
Skeptik se pak může teskně tázat: Není za těchto okolností daleko doba, kdy v Evropě pod pojmem uprchlík budeme rozumět pouze řádně dovezeného hostujícího dělníka, vybaveného vízem a pracovním povolením?
Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.