Ivan Štern: Zpřísnění podmínek migrace by nemělo nahrávat pravicovému extremismu
Nejčastěji se v poslední době teroristických zločinů dopouštějí uprchlíci, jimž bylo odepřeno právo asylu. Frustrováni čekají, až budou deportováni ze země pryč, a mstí se.
Evropská komise proto vyzývá evropské státy, aby v řešení otázky migrace, zejména pak v otázce vyhosťování uprchlíků byly účinnější a inovativnější. Dosud liknavě prováděné vyhosťování, liknavost je hlavně způsobovaná řadou právních předpisů, stranících spíš vyhosťovanému, se stalo živnou půdou pro pravicový extremismus.
Čtěte také
Sám sice nepřichází s jakýmikoli alternativními návrhy na řešení, za to se na řadě do nebe volajících případů, masivně přiživuje. Dosahuje toho, že i politická uskupení původně vůči přistěhovalcům víceméně vstřícná hledají co možná nejvíce restriktivní metody, jak zabránit uprchlíkům se v Evropě zabydlet.
Doporučení evropské komise se nese v poněkud obecné rovině. Tak trochu připomíná knížecí rady. Už řadu let si Evropa a její členské státy pořádně nevědí rady, jak efektivně čelit migraci, a současně svými kroky nezpochybnit to, co Evropu dělá Evropou, snaha o zachování důstojnosti člověka bez ohledu na jeho původ.
První, kdo nedávno postoj Evropské komise podrobil kritice a současně požadoval poněkud radikální verzi toho, co Evropa navrhuje, byla nejsilnější frakce evropského parlamentu, Evropská lidová strana. Její páteř tvoří evropské křesťansko-demokratické strany.
Čtěte také
Podle lidovců je na čase, aby Evropa přehodnotila ženevskou konvenci o uprchlících z roku 1951. Konvence zakazuje neúspěšné uprchlíky vracet do země původu, pokud by jim měly hrozit drakonické tresty.
Na ní příkladně vydělali únosci letadla na lince Praha – Mariánské lázně v roce 1972. Jednoho z pilotů postřelili a posádku donutili přistát v Norimberku. Žádost, aby byli vydáni zpět do země, německé úřady odmítly s tím, že jim u nás hrozí trest smrti. Politický asyl jim ale poskytnout odmítly. Odsoudily je na sedm let vězení. Po odpykání trestu jim dál hrozil drakonický trest, tak se nakonec asylu dočkali.
Polovičatá řešení
Požadavek evropských lidovců přehodnotit ženevskou konvenci a nebrat tak rigidně nemožnost deportovat utečence do země původu tu sice je jen naznačen, nicméně lze jej předpokládat.
V jednom se lidovci i komise shodují. Pochválili italské řešení. Otázku utečenců vláda přesunula do jí zřízených táborů v Albánii. Tábory jsou dnes ale liduprázdné. Italské soudy totiž trvají na tom, aby se uprchlíci, o nichž mají s konečnou platností rozhodnout, nacházeli na území jurisdikce toho kterého soudu. Že by také jen plácnutí do vody?
Navrhovaná zpřísnění jsou v lepším případě polovičatá. Otázkou je, zda taková polovičatost nakonec nebude novou vodou na mlýn pravicovému extremismu.
Autor je spolupracovník časopisu Přítomnost
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.