Ivan Hoffman: Zdeněk Ondráček a nečekané řešení

7. březen 2018
Poslanec Zdeněk Ondráček se vzdal funkce předsedy komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS)

Poslanec Zdeněk Ondráček svým odstoupením z čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů vzal vítr z plachet bojovníkům proti komunismu.

Vylamovat otevřené dveře a demonstrovat za jeho odvolání už postrádá smysl a dokonce hrozí i to, že nyní komunisté neumožní vznik Babišovy vlády a dojde na předčasné volby. Nic lepšího si Andrej Babiš vzhledem k rostoucím preferencím nemůže přát.

Politici jsou tradičně velice výmluvní a přesvědčiví, když řeší zásadní témata ohrožení svobody a demokracie a varují před návratem diktatury a totality.

Potíž je v tom, že značná část veřejnosti u politiků poptává spíše řešení aktuálních problémů, které nejsou ideologické povahy a neplynou z deficitu demokracie.

Tisíce lidí protestovaly na pražském Václavském náměstí proti zvolení poslance KSČM Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu činnosti Generální inspekce bezpečnostních sborů

Interní věc

Jakou voličskou podporu politikům vynese vášnivá kritika komunisty Ondráčka, kterého odradili od vedení sněmovní komise, není těžké odhadnout. Naprostá většina voličů to nejspíše neocení.

Důvodů, proč se politický diskurs neproduktivně stáčí k minulosti a mlátí se dávno vymlácená sláma, je víc. Může za to revoluční nostalgie či nostalgie revolucionářů, stejně jako snaha odvést pozornost od vlastních chyb a selhání, až po bezradnost tváří v tvář aktuálním politickým výzvám.

Ivan Hoffman

Je příznačné, že verbální boj s komunistickou hrozbou je už dávno monologem, který negeneruje diskusi. Bez diskuse pak pronášené deklarace degradují na prázdná klišé.

Pan poslanec Ondráček by zřejmě byl erudovaným předsedou parlamentní komise, nicméně za cenu, že by se donekonečna přetřásala jeho předrevoluční policejní minulost. Svou rezignací odblokoval sněmovnu, která se může věnovat něčemu užitečnějšímu.

Z pohledu občanů, kteří od zákonodárců očekávají práci na zákonech je vcelku podružné, jak si poslanci podělí funkce v komisích. Čím pověří pana Ondráčka, není pro chod parlamentu nijak zásadní a hlavně je to jejich interní věc.

Autor je komentátor Deníku.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Komentář