Ivan Hoffman: Bakalovo bydlení

8. srpen 2015

Finančníka Zdeňka Bakalu omrzelo pronajímat byty, ke kterým přišel v privatizaci za hubičku a prodal je realitní investiční společnosti z Velké Británie. Mluvčího nechal říct, že se pro nájemníky nic nemění, a tím je to pro něj vyřízeno.

Předseda sdružení Bakalových dnes už bývalých nájemníků ovšem soudí, že pro ně z toho nic dobrého nebude a stejný názor zdá se má i premiér, prezident a dokonce i bývalý ministr financí, dnes opoziční kritik Miroslav Kalousek.

Bohuslav Sobotka obvinil Bakalu z velkého morálního a podnikatelského selhání, neboť nesplnil deset let staré sliby, že se bude o bytový fond starat a v případě zájmu umožní prodej bytů jejich nájemníkům.

Pro nynějšího premiéra je pak situace osobně mrzutá. Zrovna za jeho ministrování na financích stát prodával usměvavému uhlobaronovi svůj tehdy již minoritní podíl. Pokud nyní na severní Moravě nájemníci ve více než třiačtyřiceti tisících bytech usoudí, že Sobotka je spoluviníkem jejich nejistoty, může to ovlivnit volby.

Čtěte také

Politici se ovšem podnikatelským záměrům úspěšného finančníka podivují poněkud nelogicky a zpozdile. Už když se před čtvrtstoletím rozhodli obnovit kapitalismus a jejich největší starostí bylo, kde sehnat kapitalisty, mohli předjímat, že se nakonec z mnoha zájemců prosadí ti nejdravější, že se kapitál nakonec zkoncentruje u těch, kteří ho nejvíce chtějí a jsou pro to ochotni nejvíce udělat.

Pokud jde o společenskou odpovědnost miliardářů, ta je výsostně dobrovolná. Nelze s ní počítat. Lidé jako Zdeněk Bakala mají své individuální preference, když jde o dobročinnost a sponzoring.

Bohuslav Sobotka

Na prvním místě nesou odpovědnost za svůj byznys, proto nedává smysl se na ně zlobit, když v rámci stávající legislativy hledí co nejvíce vydělat a usídlit se někde, kde se platí nízké a nejlépe žádné daně.

Byznys s byty Bakalovi jistě vynesl zajímavé peníze, ale také mu dlouhodobě kazil image. Zda prodal dobře, není otázka pro politiky, nýbrž pro ekonomy, neboť mít místo fyzických nemovitostí virtuální peníze je dnes asi chytré pouze v případě, že má jasno, co si za ně rychle koupí.

Pokud jde o nájemníky, které od Zdeňka Bakaly převzali realitní profíci z Round Hill Capital, historicky je pouze otázka času, kdy se politické kyvadlo zhoupne zprava doleva, a privatizované byty budou pro změnu znárodněny.

Za komunistů se sarkasticky vtipkovalo, že jejich systém je slepou cestou vývoje a nemůže vydržet dále než nějakých dvě stě let. S kapitalisty to bude něco podobného. Dojedou na to, že se necítí.

autor: iho
Spustit audio